Zdroj: nasa.gov

Vědci odhalili důvod zdravotních problémů, které trápí astronauty po návratu z vesmíru

Prostředí planety Země poskytuje lidskému organismu obrovskou míru ochrany. To ostatně ukazuje i fakt, že relativně krátký pobyt ve vesmíru může mít velký vliv na lidské zdraví. Řada astronautů, kteří strávili nějaký čas ve vesmíru, se musí po návratu potýkat se zdravotními problémy, jako jsou poruchy spánku nebo onemocnění kardiovaskulárního systému.

Vědci řadu let pátrají po tom, jak pobyt ve vesmíru a s ním spojené účinky nízké gravitace, záření, pobytu ve stísněných prostorách a další negativní faktory ovlivňují lidský organismus. Nyní se zdá, že jsou o krok blíže k nalezení klíče na tuto otázku. Za problémy mohou změny na buněčné úrovni, konkrétně v mitochondriích, které dodávají buňkám energii.

Vědci pracovali mimo jiné se vzorky tkání nashromážděných od 59 astronautů, kteří trávili ve vesmíru různě dlouhou dobu. Objev, který učinili, je samotné překvapil. Podle nich jde o univerzální mechanismus, který vysvětluje změny v lidském těle během pobytu ve vesmíru.

První vodítko k řešení nalezli vědci při zkoumání tkání hlodavců. Myším se během pobytu ve vesmíru zhoršovala funkčnost jater a očí. Vědci si všimli, že se u nich objevily mitochondriální dysfunkce. Podobné změny nalezli vědci i u astronautů.

Vědci věří, že nové poznání pomůže připravit astronauty na delší pobyty mimo planetu Zemi, k nimž by mělo v rámci misí na Měsíc a Mars dojít. Vesmírná biologie je obor, který bude nutně aktivitu lidstva ve vesmíru v bucnou doprovázet.

Zdroj: nasa.gov