Zdroj: pubs.rsc.org

Vědci vytvořili model lodi Voyager tenčí než lidský vlas, dokáže se pohybovat sama

Vědecký výzkum dokáže být zábavný i atraktivní na pohled, a to i pro veřejnost. Stačí k tomu zvolit tu správnou formu. A to se jednoznačně povedlo fyzikům z univerzity v Lidenu, kteří vytiskli nejmenší model ikonické vesmírné lodi Voyager, známé ze seriálu Star Trek. A to dokonce model, který je schopný pohybovat se sám díky vlastnímu pohonu.

Abychom si mohli velikost této lodi představit, musíme použít porovnání s lidským vlasem – ten má v průřezu průměr pohybující se mezi 40 a 100 mikrometry (mikrometr je tisícina milimetru). Tato vytištěná vesmírná loď má délku 5 mikrometrů, je tedy několiknásobně menší, než je průměr lidského vlasu.

Vědci tuto loď spolu s dalšími objekty vytiskli v rámci výzkumu tzv. mikroplavců (microswimmers). Jedná se mikroskopické objekty schopné pohybovat se kapalinou. Tento typ objektů známe i z přírody a jsou to třeba spermie, bílé krvinky nebo některé bakterie. Kromě vesmírné lodi vytvořil tým ve stejném měřítku i další předměty. Mimo jiné i model rybářské lodi podobný k 3DBenchy, který se používal na testování velkých 3D tiskáren. K vytisknutí těchto předmětů se využívá vysoce přesná technologie dvoufotonové polymerace.

Všechny objekty vytištěné v rámci tohoto výzkumu se dokáží pohybovat v kapalině díky chemické reakce platiny, která je jejich součástí, a peroxidu vodíku, v němž se pohybují. Tato studie není ojedinělá, avšak většinou bývají realizovány s testovacími subjekty ve tvaru koule. V budoucnu by podobné systémy mohly být využívány k přesné distribuci léčivých látek. Samotný 3D tisk na mikroskopické úrovni, který se tímto také rozvíjí, by v budoucnosti mohl pomoci v oblasti medicíny.

Zdroj: pubs.rsc.org