Vývojáři Googlu přišli s aplikací, která bojuje proti čtení přes rameno

Čtení přes rameno je v naší společnosti hodnoceno jako velmi nevhodné chování, zvlášť jedná-li se o čtení displeje mobilního telefonu. To se dá kvalifikovat jako přímé narušení soukromého prostoru. Jsou však místa, jako třeba MHD nebo čekárna na úřadě, kde se tomu není možné plně vyhnout. Jak si tedy udržet své soukromí v bezpečí?

S řešením přichází dvojice výzkumníků společnosti Google Hee Jung Ryu a Florian Schroff. Ti vytvořili aplikaci, která za použití AI a strojového učení monitoruje prostor skrz přední kamerku fotoaparátu. Když aplikace detekuje cizí upřený pohled, pošle na displej zprávu i s označením člověka, který se na telefon delší dobu díval. Animace, při které je zvědavec odhalen je velmi výrazná a vzhledem k tomu, že on sám ji uvidí, uvede ho to do rozpaků a nemůže rychle uhnout pohledem v případě, že by byl přistižen.

Podle videa a rychlosti jakou dokáže telefon cizí obličej rozpoznat to vypadá, že celá výpočetní operace probíhá přímo v telefonu, nikoliv v externím cloudu. Jaká je náročnost aplikace na výkon nebo na baterii zatím zřejmé není, bude však zřejmě dost náročná, protože musí zvládnout pracovat i v omezených světelných podmínkách. Jedná se pouze o prototyp, který nemusí být nikdy uveden do praxe.

Pokud by však aplikace využívající podobný princip opravdu vznikla, jistě by našla využití. Musela by však obsahovat funkci, rychlého přechodného zapnutí, protože pokud by byla spuštěna neustále na plný výkon, znamenala by nepochybně katastrofu pro baterii mobilního telefonu. Naopak při psaní nebo čtení citlivé zprávy nebo prohlížení fotografií, by ji uživatel sám zapnul, aby tak ochránil své soukromí na maximum.

Zdroj: engadget.com