Vývojáři naučili roboty pocení, chrání je tak proti přehřívání

Ač bude lidstvo bádat, zkoumat a vyvíjet sebevíc, těžko někdy narazí na dokonalejší systém, než který vytvořila příroda. Za miliony let vývoje přinesla evoluce spoustu mechanismů, které pomáhají přežít v konkrétním prostředí. Jedním z úžasných mechanismů je pocení, tedy vylučování tekutin, které pomáhá s odvodem tepla. A právě pot inspiroval tvůrce robotické rukynetradičnímu způsobu chlazení.

Po robotických zařízeních určených pro průmyslová odvětví většinou chceme, aby pracovala dlouhé časové úseky v kuse. Taková zátěž má za následek ohřívání namáhaných částí a přebytečné teplo je třeba odvést. Pokud se jedná o čistě kovové díly u nich lze počítat s přirozeným odvodem tepla, některé části robotů však musí být plastové, a právě tam může nastat problém

Kov nemůže být použitý u některých lékařských robotů nebo například u strojů, jež manipulují s ovocem. Ukázkový robot nazvaný svými tvůrci „Ruka“ ukazuje, jak je možné plastové části zařízení chladit. Ruka dokáže manipulovat s předměty díky třem ohebným prstům vyrobeným z měkké pryže. I ta se při dlouhé pracovní zátěži začne přehřívat.

Pokud k tomu dojde, aktivuje se unikátní vnitřní systém, který vytlačí pomocí tenkých trubiček tekutinu ukrytou v dutinách uvnitř prstů. Na povrchu se potom začne tekutina vypařovat, a odvádí tak přebytečné teplo z povrchu, a prsty tak chladí. Podle tvůrců tohoto patentu se dokáže Ruka potit efektivněji než většina příslušníků zvíření říše. Výhodou je i fakt, že tento chladící systém umožňuje ochladit přístroj pod teplotu okolí, čehož chlazením ventilátory není možné dosáhnout.

Zdroj: robotics.sciencemag.org