Wikipedie přidala novou funkci kontextových informačních oken, uživatelé si ji chválí

Wikipedie je jedním z největších globálních zdrojů znalostí kterou na internetu někdy použil snad úplně každý. Její výhodou a prokletím je možnost editace a vytváření hesel samotnými uživateli, díky čemuž je Wikipedie neustále aktuální, avšak může se stát, že ne vždy úplně přesná. Kontrola editace jednotlivých hesel však za doby její existence pokročila natolik, že ji lze, s použitím trochy kritického myšlení, pro běžný život hojně využívat.

Nyní Wikipedie ohlásila zavedení nové užitečné funkce, která pomůže zařadit informace do nového kontextu a užití Wikipedie opět o něco zefektivní a uživatelský zpřístupní. Již od samého začátku nabízí hesla na Wikipedii kontextové hypertextové odkazy přímo v textu hesla, s jejichž pomocí mohl uživatel rychle přejít na jiné související heslo.

Nově na hypertextové odkazy nebude nutné přímo klikat, při najetí kurzoru myši se totiž automaticky objeví vysouvací panel obsahující krátký výtah z daného kontextu, případně několik obrázků. Díky tomu není nutné přeskakovat mezi okny, to nejdůležitější je možné dozvědět se přímo na stránce daného hesla. Nadace Wikipedia, která službu provozuje, o nové službě říká, že je to „jedna z největších změn v desktopové Wikipedii provedené v posledních letech“.

Celou funkci nadace zevrubně testovala a zjistila, že testovaní čtenáři nechávali funkci zapnutou, ačkoliv měli možnost jí zakázat a jejich pohyb po stránkách největší světové encyklopedie se stal mnohem efektivnější, plynulejší a příjemnější. Uživatelé mají přístup k více informacím na menším množství stránek. Nová funkce je funkční i v rámci české jazykové mutace Wikipedie.

Zdroj: blog.wikimedia.org