Americká technologická společnost tvrdí, že se Huawei pokusil ukrást její technologii

Kalifornská společnost CNEX Labs, zabývající se výrobou polovodičů, obvinila u soudu Huawei, že se léta snažil krást práva k duševnímu vlastnictví její technologie. Obvinění bylo vzneseno v rámci probíhající soudní pře s čínskou mobilní jedničkou, ve které je americká firma žalovanou stranou.

Počátky sporu se datují do roku 2011, kdy firma Futurewei, patřící pod Huawei, najala inženýra Yirena Huanga, aby pro ní pracoval na SSD technologii. Huang jí podle svých slov nabídl prodání již existujících práv k duševnímu vlastnictví této technologie, společnost však nabídku odmítla. Později podle tvrzení americké společnosti čínská firma vyzvala Huanga, aby na ni svá práva přepsal, nicméně u něj nepochodila.

Huang o dva roky později z firmy odešel a založil CNEX. Společnost tvrdí, že Huawei ji měl od té doby v hledáčku, a dokonce v jednu chvíli vyjádřil zájem stát se jejím zákazníkem. Podle ní tak ale čínský obr činil jen proto, aby získal přístup k její technologii. Loni Huawei podal na CNEX a Huanga žalobu kvůli údajné krádeži jeho technologie a 14 zaměstnanců.

Podle CNEXu je tento tah pouze dalším pokusem Huaweie, jak se dostat k její technologii, a jeho žaloba je prý založená na „nepravdivých výrocích o přivlastnění si obchodního tajemství a nepravdivých tvrzeních o vlastnictví proprietární technologie společnosti CNEX“. To Huawei odmítá a podle něj mají tyto „protivýroky“ jen zakrýt skutečnost, že Huawei podal žalobu jako první.

Krok společnosti následuje poté, co Huawei požádal soud o umožnění přístupu k jejím technickým dokumentům, které obsahují např. podrobné inženýrské specifikace, testovací plány, dokumenty týkající se návrhu hardwaru, hardwarové a softwarové statusové zprávy o buzích, zprávy o vymezení odpovědnosti inženýrského personálu, detaily o dodávkách produktů klientům nebo harmonogram výroby.

CNEX ve svém podání soudu uvádí, že Huawei i Futurewei jsou jedněmi z hlavních hráčů „ve špionážní kampani Číny probíhající za účelem kradení technologických práv americkým technologickým firmám ve snaze do roku 2025 vystřídat USA na pozici světové technologické supermocnosti“.

 

Zdroj: endgadget.com