Foto: se svolením AT&T

AT&T začíná testovat malé vysílače 5G na sloupech pouličního osvětlení

Společnost AT&T oznámila, že začala s testováním malých 5G mobilních vysílačů přímo v terénu, konkrétně na sloupech pouličních lamp ve městech. „Z úrovně ulice je prakticky není vidět,“ prozradil jednu z nevětších výhod nových zařízení Gordon Mansfield, viceprezident AT&T. Vyzdvihl také snadnou montáž – nové nízko/středněpásmové 5G vysílače lze na pouliční lampy umístit do 15 minut. „Žádné dlouhé kabely a velké, neskladné krabice – skutečné estetické zlepšení,“ pochválil nové řešení Mansfield.

Přitom cokoli, co pomůže 5G splynout s okolím, je vítáno. Do velké míry se tím totiž minimalizuje riziko vandalismu a plánovaných útoků na zařízení. Na druhou stranu tyto nové malé vysílače, které mohou signálem pokrýt jen několik bloků, nemohou nahradit mnohem rychlejší, ale také viditelnější mmWave antény. Protože jsou však nové vysílačky napájeny z pouličních lamp a připojeny k blízkému optickému vláknu, toto řešení by mohlo snížit potřebu stavět ve městech více samostatných věží.

Pouliční osvětlení se přitom stalo druhotně velmi výhodným prostředkem pro řadu moderních technologií – díky napojení na stávající infrastrukturu lze na sloupy umístit technologie, jako jsou veřejné přístupové body Wi-Fi, bezpečnostní kamery či senzory detekující střelbu. Existují dokonce společnosti jako Ubitricity, které k pouličnímu osvětlení přidávají nabíjení elektromobilů.

Důležité je samozřejmě také estetické hledisko. Díky využití sloupů pouličního osvětlení bude možné zavést 5G připojení, aniž by muselo být dané město zaplněno nevzhlednými boxy. AT&T však teprve začíná toto řešení testovat v terénu, uvidíme proto, jak se osvědčí.

Zdroj: theverge.com