Australští experti: hry jako Fortnite používají „predátorské“ techniky, aby přiměly hráče platit

Podle psychologů doktora Daniela Kinga a profesora Paula Delfabbra z University of Adelaide hry jako Fortnite používají „predátorské“ techniky, aby hráčům co nejvíce otevíraly peněženky. Australští odborníci míní, že populární on-line tituly jako zmíněný Fortnite nebo Hearthstone jsou ekvivalentem hazardních her, na rozdíl od nich však nejsou regulovány a u mladých hráčů mohou vést k vytvoření závislosti a dostat je do finančních potíží.

„Tato schémata mohou lákat některé hráče s přístupem ke kreditním kartám k utracení více peněz, než kolik si mohou dovolit“, uvádějí ve svém editorialu časopisu Addiction. V této souvislosti varují, že zejména mladí hráči jsou méně mentálně „vybaveni“ k tomu, aby udrželi své výdaje na uzdě.

Podle nich je monetizace her čím dál sofistikovanější, což se týká zejména populárních multiplayerových titulů. „Predátorská monetizační schémata často zahrnují in-game nákupní systémy, které maskují skutečné dlouhodobé výdaje za hraní, dokud hráči nejsou hrou plně finančně a psychologicky zaujatí,“ píší také autoři.

Jak dále upřesňují, tyto hry používají podobné taktiky jako hazardní průmysl, např. zdánlivě časově omezené prodeje, agresivní propagaci a „nevyváženost informací na straně hráče ohledně vzácnosti herních předmětů“. Tyto techniky je prý možné používat samostatně či v kombinaci s informacemi např. o hráčských preferencích nebo charakteru hraní, aby maximalizovaly pravděpodobnost, že hráči budou za herní obsah platit.

Vydavatel hitu posledních měsíců Fortnite Epic Games vydělal na mikrotransakcích ze hry jen za duben 296 mil. dolarů. Další herní obr Activision Blizzard loni oznámil, že mikrotransakce z her jako Hearthstone nebo Heroes of the Storm mu v témže roce vydělaly více než polovinu příjmů, konkrétně 4 mld. dolarů.

King s Delfabbrem se domnívají, že je nutné přijít s nějakou formou regulace, protože podle nich herní společnosti v této oblasti prokazují jen minimum společenské odpovědnosti, a vítají iniciativy regulačních orgánů některých zemí (např. Belgie), které se myšlenkou regulace tohoto typu her po vzoru hazardních začaly seriózně zabývat.

 

Zdroj: independent.co.uk