Zdroj: pxfuel.com

Bezpečnostní chyba chytrých hodinek může ohrozit životy seniorů

Chytré hodinky dnes většina z nás vnímá jako prodloužení mobilního telefonu a jako sportovního partnera. Jsou však skupiny obyvatel, jako například důchodci, kterým chytré hodinky pomáhají zvládat životní situace. O to větší je problém, pokud se takové hodinky podaří hackerům zneužít a nabourat jejich systém.

Britská bezpečností společnost Pen Test Partners přinesla alarmující zprávu o bezpečnostním ohrožení ze strany softwaru SETracker, jenž je využívaný v celé řadě chytrých hodinek. Vinou závažných chyb si mohl hacker s takovými hodinkami dělat doslova co chtěl. Od sledování polohy nebo odposlouchávání okolních zvuků až po ovlivňování přímo funkcí hodinek.

Právě poslední bod může být nejproblematičtější, protože hodinky často používají staří lidé nebo osoby trpící demencí a jejich okolí (rodina nebo pečovatelé) jim mohou odeslat upozornění, aby si vzali své léky. Pokud by tuto funkci zneužil hacker a opakovaně v krátkém čase tuto výzvu odeslal, mohl by způsobit nositeli hodinek, který by jim věřil, závažné zdravotní komplikace. Podle zjištění společnosti Pen Test Partners není zneužití tohoto systému (respektive aplikace, která má více než 10 milionů stažení) vůbec složité. Stačí k tomu úplně základní hackerské dovednosti.

Za aplikací stojí čínský výrobce, který údajně po upozornění ze strany Pen Test Partners všechny chyby opravil. To však bezpečností agentura nepotvrdila. Bezpečnost chytrých hodinek se řeší především v souvislosti s bezpečností dětí. Hned několik aplikací vyvinutých v Číně v tomto ohledu fatálně selhalo. Nyní se ukazuje, že bezpečnost může být problémem i na opačné straně věkového spektra uživatelů.

Zdroj: bbc.com