Foto: Unsplash.com

Bitcoin – fenomén současnosti 1. díl: Co je to bitcoin?

Kryptoměny jsou jedním z nejvýraznějších témat dnešního technologického i ekonomického světa dnešních dní. Kde se pojem kryptoměny vlastně vzal? A byl bitcoin, dnes nejznámější kryptoměna, první svého druhu? Na to všechno se vám pokusíme odpovědět v našem článku o kryptoměnách.

Kryptoměny

Historie kryptoměn se začala psát v roce 1983. Tehdy kryptograf David Chauma vyvinul systém eCash schopný šifrovat údaje o finančních transakcích. V roce 1990 představil systém DigiCash, který byl vylepšenou verzí původního systému a fungoval v rámci raných elektronických plateb. Zadavatel určil vlastní šifrovací klíč, který znal jen jeho příjemce. Systém byl navržen tak, aby takové platby nemohla poté vystopovat ani banka, která je prováděla. Tato vlastnost se stala jedním ze základních kamenů budoucích kryptoměn.

Samotné slovo kryptoměna použil poprvé čínský počítačový vědec Wei Dai. Ten vyvinul v roce 1995 první open source knihovnu Crypto++, která sloužila jako odrazový můstek akademickým a studentským projektům a pokusům v této oblasti. Funkce této knihovny byly zaměřeny především na šifrování (odtud také název kryptoměny). Sám Wei Dai vytvořil koncept vlastní fungující kryptoměny nazvané B-money.

Ačkoliv první kryptoměny v malém měřítku vznikaly jako malé studentské projekty. Pokusy o zavedení kryptoměn většinou selhaly. Jako první a hned nejzásadnější je obecně považován bitcoin.

Bitcoin

Historie bitcoinu se začíná psát v roce 2008. V srpnu toho toku byla registrována doména bitcoin.org. Jako zásadnější datum je považován 31. říjen, kdy se na této stránce objevil článek popisující vizi bitcoinu, jehož autorem byl Satoshi Nakamoto. Jedná se o pseudonym a dodnes není známo, o koho se jedná, ani jestli je autor bitcoinu opravdu japonského původu, jak naznačuje jeho příjmení. Je také možné, že se jedná o skupinu autorů.

Ve své vizi uvedl, že bitcoin je decentralizovaná měna nezávislá na státních bankách nebo jiných finančních institucích. Jedná se o samostatně fungující systém. Důležitou součástí celého principu bitcoinu je jeho konečný počet, systém této kryptoměny obsahuje konečný počet jednotek, které jsou postupně uvolňovány do oběhu.

Nové jednotky do systému přibývají díky tzv. těžbě, která probíhá tak, že uživatelé své počítače zapojují do systému, který ověřuje transakce. Zjednodušeně lze říci, že jednotlivým počítačům se neustále aktualizuje databáze současného stavu bitcoinového trhu. Zároveň dochází k tomu, že počítače hledají kryptografický klíč ke kódu databáze. Když se to počítači (respektive výpočetnímu systému) podaří, pošle o tom zprávu ostatním a pro danou chvíli se databáze uzavře a vytvoří blok a výpočetní jednotka, která to dokázala, získá nové kryptoměny. K této události dochází průměrně jednou za 10 minut. Tomuto systému se říká Blockchain.

Díky tomuto systému není možné v rámci systému efektivně podvádět, protože stopa – konkrétní složité číslo, reprezentující zapečetěné bloky, nelze zpětně měnit a zároveň jednotlivé stroje, které spravují databázi nezávisle na sobě, znají jejich kód, který by se nutně musel změnit v případě podvodu. Systému, na němž je tento princip založený, se říká asymetrická kryptografie.

Další klíčovou vlastností bitcoinu je jeho konečné množství, které z pohledu ekonomického měřítka zabraňuje inflaci. Každý informovaný uživatel ví, že bitcoinů bude dohromady 21 milionů. Jednou za přibližně šest let dochází k tzv. půlení, systém automaticky sníží odměny zapojených těžařů na polovinu. Na počátku to bylo 25 bitcoinů a po posledním půlení je to 6,25 bitcoinu. Uměle tedy nelze přidávat nebo ubírat jednotky z toho systému a pracovat tak s inflací, jako to občas dělají národní banky jednotlivých států.

Historie

Historie bitcoinu jako takového se začala psát 3. ledna roku 2009, kdy Nakamoto vložil do připravovaného systému první blok, známý též jako blok Genesis, od nějž se mohl začít počítat celý systém. Jeho součástí bylo i časové razítko ve formě titulku hlavního článku deníku Times toho dne. Tento článek se shodou okolností týká nestability systému tehdejších bank.

Za první transakci je oficiálně považována platba deseti bitcoinů, které Nakamoto poslal Halovi Finneymu. Ten si stáhl potřebný software v den jeho vydání a peníze mu pak přišly 12. ledna. Během prvního roku se systém testoval a účastnilo se jej několik nadšenců včetně výše zmíněného Wei Deie nebo Nicka Szaba, pozdějšího tvůrce kryptoměny bitcoin gold.

První známá komerční transakce proběhla v roce 2010, kdy programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy z řetězce Papa John za dohromady 10 000 bitcoinů. Žertem se o nich mluví jako o dvou nejdražších pizzách v historii. V přepočtu by se jejich cena dnes počítala v miliardách korun. Tato částka dobře ilustruje stav bitcoinu v jeho samotných začátcích, kdy se jednalo o podivného koníčka pro pár nadšenců. To se ale brzy změní.

Podle dostupných údajů vytěžil Nakamoto přes jeden milion bitcoinů. V roce 2010 se úplně stáhl a potřebné materiály k ovládání bitcoinové sítě předal Gavinovi Andresenovi. Ten se později stal vedoucím vývojářem ve společnosti Bitcoin Foundation.

Do roku 2013 se ceny bitcoinu pohybovaly maximálně lehce nad hranicí 10 dolarů. V roce 2013 začíná první výraznější růst. Bitcoin ten rok vstupoval na trh v hodnotě 13 dolarů a 1. ledna 2014 stál už 770 dolarů. Hlavním důvodem bylo zvyšující se povědomí o bitcoinu, které mělo mimo jiné za následek první výraznější regulace ze strany úřadů.

Do roku 2017 se ceny bitcoinu pohybovaly jako na houpačce na stupnici 200–1000 dolarů. V roce 2017 pak došlo k asi nejkontroverznější události, kdy se z bitcoinu oddělila samostatná kryptoměna bitcoin cash. I to byla jedna z událostí, která pomohla k dalšímu raketovému nárůstu. Mezi 1. zářím 2017 a 1. lednem 2018 vyskočil bitcoin z 998 dolarů na 13 412 dolarů, přičemž maximální cena (dosažená před Vánoci roku 2017) byla 19 783 dolarů. Rok 2018 se pak nesl ve znamení poměrně velkého poklesu až pod 5 000 dolarů.

Bitcoinu opět trvalo několik let, než své předchozí maximum překonal. Kryptoměna překonala hranici 20 000 dolarů až před Vánoci roku 2020. Mnoho odborníků to považovalo za úctyhodný rekord, avšak růst ceny bitcoinu se nezastavil a během velmi krátké doby vystoupal až k 60 000 dolarům.