BlackBerry žaluje Facebook a jeho aplikace WhatsApp a Instagram kvůli údajnému porušení patentu

Společnost BlackBerry podala u federálního soudu v Los Angeles žalobu na Facebook a jeho aplikace WhatsApp a Instagram kvůli údajnému porušení patentu v oblasti messagingových služeb. Podle společnosti měl Facebook do aplikací okopírovat technologii a funkce ze služby BlackBerry Messenger.

Soudní spor je podle agentury Reuters součástí strategie výkonného ředitele společnosti Johna Chena zajistit pro ni další finanční prostředky v době, kdy přišla o výrazný podíl na trhu smartphonů. Mluvčí Sarah McKinneyová nicméně sdělila, že žaloba není „ústředním bodem strategie společnosti“. Soudní spor přichází po několika letech jednání a podle mluvčí má společnost v tomto směru závazek vůči akcionářům.

V žalobě se mimo jiné uvádí, že žalovaná strana „vytvořila mobilní aplikace na odesílání zpráv a integrovala do nich inovace společnosti BlackBerry v oblasti zabezpečení, uživatelského rozhraní a prvků zlepšujících celkovou funkčnost“. Jeden z právních zástupců Facebooku Paul Grewal se nechal slyšet, že žaloba „bohužel odráží stav byznysu společnosti BlackBerry v segmentu messagingových služeb“. Dodal, že společnost se místo toho, aby se snažila o vlastní inovace, nyní snaží vydělat na inovacích jiných.

Společnost v současnosti každopádně usiluje i o to, přesvědčit ostatní firmy, aby jí platily licenční poplatky za používání více než 40 tisíc globálních patentů z odvětví síťové infrastruktury, operačních systémů, akustiky, kyberbezpečnosti, bezdrátové komunikace, automobilových subsystémů apod.

V loňském roce se takto domluvila např. s výrobcem mobilních čipů Qualcommem, který souhlasil s vyplacením 940 mil. dolarů za urovnání arbitráže. Na podzim stejného roku došlo k vyřešení sporu s kalifornskou společností Blu Products, vyrábějící levná mobilní zařízení, která jako Facebook čelila žalobě týkající se porušení patentu.

V roce 2016 se společnost dohodla s čínskou firmou TCL na licencování budoucích smartphonů značky BlackBerry, což zahrnuje výrobu, distribuci i design zařízení, a BlackBerry se od té doby stará pouze o softwarovou stránku. TCL od té doby vydala např. kladně přijatý telefon KEYOne.

 

Zdroj: reuters.com