Foto: se svolením ASUS

Brýle ASUS AirVision M1 poskytují velkou virtuální obrazovku

Společnost ASUS na veletrhu CES 2024 překvapila, když představila svoje brýle AirVision M1, které někteří považují za alternativu k náhlavní soupravě Apple Vision Pro, ale ve skutečnosti jsou mnohem více alternativou k přenosným monitorům.

Zásadní rozdíl mezi brýlemi AirVision M1 a Vision Pro, nebo dokonce Air 2 Ultras od společnosti Xreal, spočívá v tom, že ve skutečnosti nepodporují nic, co by se týkalo interaktivní rozšířené reality. Ačkoli jsou brýle schopny promítat vaši plochu nebo více oken do prostoru, musí být připojeny k blízkému zařízení a nerozpoznávají gesta rukou ani jiné virtuální objekty.

Jejich hlavním cílem je poskytnout uživateli další prostor na obrazovce, ale bez nutnosti nosit s sebou velké a neskladné přenosné monitory. Díky vestavěným microLED displejům s rozlišením Full HD mohou brýle AirVision zobrazit až šest nebo sedm virtuálních oken nebo pracovních ploch. Můžete si také vybrat mezi několika poměry stran (16:9, 21:9, 32:9 a další).

Brýle AirVision M1 se tedy chovají téměř stejně jako plovoucí pracovní plocha, která jako by se vznášela zhruba šest metrů před uživatelem. Výhodou je (třeba oproti Sightful Spacetop, jež je označováno za první notebook s rozšířenou realitou na světě) větší vertikální zorné pole (až 57 stupňů), ale také to, že brýle nevyžadují žádné další speciální vybavení. AirVision M1 se dodávají také s párem nosních podložek (aby dobře padly všem uživatelům) a s vložkou na předpis pro lidi s dioptrickými brýlemi.

Vytvoření virtuální plochu je snadné (pomocí znaménka plus), lze také libovolně upravovat celkovou velikost virtuálního displeje přiblížením nebo oddálením. Používání touchpadu notebooku nebo psaní na klávesnici navíc není obtížné, jelikož přes virtuální displeje vidíte, stačí se tedy jednoduše podívat dolů.

Zdroj: engadget.com