Chcete pomoct s výzkumem NASA? Foťte oblohu

Pozorování mraků je často bráno jako činnost snílků, která nepřináší nic užitečného. To se však nyní mění, a pokud se i vy rádi díváte na oblohu, můžete pomoci agentuře NASA s ověřováním jejích vědeckých objevů.

Na svých internetových stránkách zveřejnila tento týden Americká Národní Agentura pro letectví a kosmonautiku detaily svého nového projektu občanské vědy a požádala lidi po celém světě o asistenci. Pomocí aplikace GLOBE Observe, kterou si může každý stáhnout do svého mobilního telefonu nebo tabletu, mohou zájemci denně odeslat až deset fotografií zajímavých mraků, které zpozorují.

Odborníci z NASA díky tomu získají velké množství dat, které mohou vyhodnotit a využít ke zpřesnění informací systému Clouds and the Earth’s Radiant Energy System (CERES). Ačkoli systém využívá pokročilou technologii, není pro něj často jednoduché rozeznat některé druhy oblačnosti od sebe. Díky velkému množství fotografií z aplikace budou moci odborníci porovnat fotky s daty, která naměřil systém a zjisti tak jestli se mýlil a které typy oblačnosti mu dělají potíže.

Aplikace také ověřuje podmínky pozorování a ptá se uživatele formou uzavřených otázek jakou barvu má obloha nebo jak by popsal situaci, kterou pozoruje. Aplikace nabízí také nápovědy k rozeznání jednotlivých typů mraků včetně grafické nápovědy.

Akce NASA trvá od 15. března do 15. dubna. Přechod mezi zimou a jarem je podle meteorologů obdobím kdy dochází k nejzajímavějším změnám v typu mraků, proto je celá akce zasazena do toho období. Nejaktivnější uživatelé budou odměněni gratulací od vědců NASA ve speciálním videu a budou zveřejněni na profilech NASA na sociálních sítích. Aplikaci je možné stáhnout zde.

Zdroj: nasa.gov