Chybí vám nějaký prvek chytré domácnosti? Vytiskněte si ho

Produkty 3D tiskáren vzbuzují od počátku v řadě lidí nadšení. Mnozí vizionáři vidí v tomto oboru budoucnost domácností. Bude vám doma něco chybět? Není nic jednoduššího, než si to vytisknout. Vytisknout lze dokonce i zhruba 60 procent komponent nové 3D tiskárny.

S velmi zajímavou novinkou na poli 3D tisku přišli vědci z univerzity ve Washingtonu. Podařilo se jim vytvořit velmi jednoduchý komunikační systém, díky kterému mohou vytisknuté 3D objekty komunikovat s internetem nebo domácí sítí, a to dokonce bez baterií nebo jiného zdroje elektrického proudu.

Díky tomu se jim podařilo vytvořit zařízení, které snímá spotřebu pracího gelu, tlačítko pro ovládání televize nebo regulátor hlasitosti. Klíčové pro tento projekt bylo zajistit komunikaci plastových součástek se sítí WiFi. K tomu používá anténu, s jejíž pomocí odráží rádiové signály WiFi. Díky pohybu v jednotlivých zařízeních dojde ke změně přepínače z vodivého materiálu, což vede ke změně v odrazu antény. WiFi tuto změnu dokáže zaznamenat a vyhodnotit ji jako signál, ten pošle dál do speciálního programu, který jej zpracuje na konkrétní data – například rychlost průtoku vody nebo jen jako změnu stavu tlačítka, vše záleží na programu.

Ve zkratce lze říct, že každý zub na ozubeném kolečku je nula nebo jednička. Díky tomuto jedinečnému systému nebude problém tisknout si doma plastové komponenty, které budou plnohodnotnou součástí internetu věcí.

Dobrou zprávou je, že technická dokumentace prvků a zdrojový kód programu by měl být dostupný veřejnosti, tak aby si každý mohl tuto technologii vyzkoušet a případně ji aplikovat na vlastní nápad nebo projekt. Jestli se tento způsob užití technologií 3D tisku do budoucna uplatní, zatím nikdo nedokáže říct. Je však jasné, že kombinace relativní jednoduchosti a dostupnosti 3D tisku ve spojení s tvůrčími nápady zvládne velké věci.

Zdroj: washington.edu