Čína zakáže použití Deepfakes, uživatelům jež je budou sdílet bez viditelného označení hrozí stíhání

Schopnosti umělé inteligence a její manipulace s obrazem se stále zlepšují, což je v některých případech až děsivé. Podle odborníků na informační bezpečnost jsou právě deepfakes videa jedním z největších nebezpečí pro uživatele na internetu. Jedním z prvních států na světě, jehož politici se rozhodli tento fenomén regulovat zákonnými předpisy je trochu překvapivě Čína.

Podle zpráv agentury Reuters vstoupil v Číně minulý týden v platnost zákon, podle nějž se stane zveřejňování nepravdivých informací a deefakes audiovizuálních materiálů trestným činem, a to s platností od ledna 2020. Dohled nad dodržováním těchto pravidel bude mít Úřad pro správu kybernetického prostoru. Videa nebo obrázky vygenerované za pomocí umělé inteligence bude jejich šiřitel muset viditelně označit.

V oficiálním vyjádření pro South China Morning Post zdůvodňuje čínská vláda své kroky obavou o sociální pořádek a klid ve společnosti, jež by mohly tyto zprávy narušit. Politická a bezpečnostní rizika, jež z toho plynou je třeba mít v potaz a včas proti nim zakročit.

Čína patří mezi země s nejpřísnější politikou vůči internetovým uživatelům a jejich chování na internetu. Kromě cenzury řady webových stránek mohou být tamní uživatelé stíhaní za šíření obsahu jež se neslučuje s vládní politikou, takže jakákoliv kritika režimu je takřka nemožná. Otázkou je, jestli nebudou úřady nové pravidlo zneužívat proti politicky nepohodlným uživatelům.

Deepfakes jsou velkým tématem i v západním světě, a to především v rámci blížících se prezidentských voleb v USA. Stát Kalifornia například od listopadu zakázal použití těchto technologií v rámci politických reklam.

Zdroj: reuters.com