Hlavní záporačka Lilith, dá se jí odolat a nenechat se svést na její stranu?

Diablo IV: Pekelný nářez

9.2

Audiovizuální zpracování

9.0/10

Herní svět

9.5/10

Hratelnost

9.5/10

Talentový a soubojový systém

9.5/10

Příběh

8.5/10

Plusy

  • Audiovizuální stránka
  • Ohromný herní svět s perfektní atmosférou
  • Poutavý příběh
  • Výborný talentový a soubojový systém
  • Zábava na opravdu dlouhou dobu

Mínusy

  • Příběh ztrácí na dynamice
  • Obrovský žrout času

Videorecenze

Úvod

Všichni hráči a fanoušci Blizzard Entertaiment se konečně dočkali a po 11 letech spatřilo herní svět Diablo IV, které je opravdu temné a prolezlé hordami příšer, o které se prostě musí někdo postarat. Čeká vás nekončící zabíjení monster a démonů, které vtáhne a rozhodně nebude chtít pustit. Diablo IV si můžete zahrát na PC, XboxOne, PlayStation 4, Xbox Series X/S nebo Playstation 5.

Příběh

Příběh se odehrává v temném a nelítostném světě Sanctuary, který je sužován démony a nekonečným konfliktem mezi nebeskými a pekelnými silami. Po předchůdci Diablo III se Sanctuary opět ocitá v chaosu a zoufalství, na čemž se podílí primárně Lilith, dcera Mefista, Pána Nenávisti, která Sanctuary vytvořila s archandělem Inariusem. Celá audiovizuální stránka je zpracovaná naprosto bravurně, což pocítíte už u samotného úvodu hry, který vám ukáže příchod hlavní záporačky. Musíme říct, že jde o parádní podívanou. Celým příběhem vás provádí Lorath Nahr, jenž je jeden z mála žijících Horadrimů. Jeho vyprávění a příběh vás prostě a jednoduše pohltí. Ano, je pravdou, že děj v průběhu hry ztrácí „drajv“, hlavně vzhledem k možnosti nesynchronologickému plnění prvních tří aktů nebo vedlejším aktivitám, ale v posledním aktu se to však opět rozjede.

Z pěti povolání si vybere každý

Pokud rádi likvidujete nepřátele z větší dálky, pozorujete, jak se rozprskávají nebo raději smýváte krev z rukou po souboji, kdy pomalu cítíte dech nepřátel na tváři, tady si určitě vyberete. Po úvodu přichází zvolení si povolání a celkově je na výběr z pěti možností, Barbarian, Sorcerer, Necromancer, Rogue a Druid. Vaši postavu si můžete upravit k obrazu svému, od pohlaví, obličeje, vlasů nebo vousů po tetování na těle. Každé povolání má však specifický typ postavy, kterou změnit nemůžete. Druid tedy nemůže být vychrtlík, zatímco mág nebo nekromant nemůže mít nějaké to kilo navíc.

Jedná o akční RPG hru s MMO prvky. Budete nadšeně vyhledávat nepřátele, z počátku primárně pro zkušenostní body, později i kvůli vybavení, které z monster padá. Velkou výhodou oproti klasickým MMO hrám je možnost hrát kompletně sám. Jste-li vlk samotář, můžete celou hrou proplout sami, byť v některých chvílích se pomoc ostatních hodí.  Také můžete hrát s přáteli a díky možnosti cross-play, kterou hra nabízí, nejste limitování platformou, na které hrajete. PC hráči tak mohou hrát například s hráči hrající na PS5 nebo Xbox. 

Zpočátku se vám soubojový systém bude zdát možná monotónní, ale s vyšší úrovní vaší postavy si budete odemykat talentové body, které uplatníte v talentových stromech a odemknete si nová kouzla. Různých „buildů“ a jejich variant je opravdu hodně, a pokud nemáte zkušenosti s předchozími díly, zpočátku může vše působit poněkud chaoticky. Variance talentů mají spojitosti a některé se k sobě hodí více, některé méně. Na internetu lze nalézt různé varianty, které jsou pro dané povolání nejlepší, ale ve výsledku je na vás, jaký směr vašeho hrdiny zvolíte. Nutno podotknout, že talentové body můžete za mírný poplatek v podobě zlaťáků, které získáváte ze zabíjených nepřátel nebo prodávaného vybavení, resetovat a použít je jinde. Celkově lze využívat 6 aktivních schopností, přičemž zprvu není úplně potřeba přemýšlet, jakou variantu kouzel zvolit. To samé platí u vybavení, které budete do určité chvíle měnit opravdu často.

My jsme si vybrali Barbariana, zuřivého a nelítostného bojovníka ovládajícího arzenál zbraní. Vydali jsme se cestou „spin-to-win“, jinak řečeno „Whirlwind build“. Z počátku je trochu slabší než například mág nebo nekromant, co se poškození týče. Obecně se dá říct, že jsou momentálně lepší a horší povolání, nemusí to ale platit za týden, dva nebo měsíc. Blizzard se snaží vše vyladit tak, aby všechna povolání byla pokud možno na stejné úrovni, což, jak víme, nikdy nebude možné.

Herní svět

Jak jsme již zmínili, hra se odehrává ve světě Sanctuary a jeho zpracování vás nepřestane udivovat. Ať už jeho ponurá a temná atmosféra, zpracování jednotlivých lokalit nebo skvělá hudba, která všemu dodává hloubku. Celý tento svět je opravdu hodně rozlehlý, obsáhlý a vyskytují se v něm i úkoly, které zpravidla plníte s jinými hráči. Po jejich splnění získáte zpravidla nějaké vybavení. Jsou tu i dungeony, pevnosti a skrýše, za jejichž splnění získáváte renown pro danou oblast. A k čemu ta renown vlastně je? Za zisk určitého počtu v každé oblasti získáte bonusy, které není radno přehlížet. Určitě se vám je vyplatí plnit a také objevovat sochy Lilith, které přidávají bonusy nejen jedné z vašich postav, nýbrž všem, které máte vytvořené.

Získané vybavení pak lze u kováře vylepšovat. Buďto jej můžete osadit drahokamem nebo ho za suroviny a zlaťáky o třídu vylepšit. Nedoporučujeme však vybavení vylepšovat, dokud nedosáhnete alespoň úrovně 50, suroviny si raději schovejte na End game.

End game

Po dokončení kampaně, která má celkem šest aktů, se vám odemkne tzv. End game. Hra vám již od začátku nabízí zvolit si mezi obtížností 1. nebo 2. úrovně, kterou můžete navýšit právě po dokončení 6. aktu příběhu. Celkově jsou pak ve hře čtyři úrovně obtížnosti, Adventurer, Veteran, Nightmare a Torment, přičemž každá obtížnost navyšuje poškození a životy nepřátel, ale i počet získávaných zkušenostních bodů a kvalitu vybavení. Hra vám tak nabízí spoustu a spoustu aktivit i po dokončení kampaně. Možná by se dalo říct, že tím to teprve všechno začíná. Dungeonů je hromada a zabere dost času všechny projít. Z nich nezískáváte však jen vybavení, ale i aspekty, které jsou pro každé povolání unikátní, nebo odemykáte různé další bonusy. Pro vstup do End game byste měli dosahovat alespoň úrovně 50, ale dá se odemknout i dříve. Ve hře můžete dosáhnout maximální úrovně 100.

Pay to win?

V poslední řadě nabízí hra i obchod, který zatím obsahuje pouze kosmetické předměty pro úpravu vzhledu vašeho brnění nebo brnění vašeho koně, ale ceny jsou poměrně vysoké. Prozatím nelze zakoupit předměty, které by nějak ovlivňovaly hru, vylepšovaly zbroj nebo samotné vybavení. Doufáme, že k tomu ani nedojde, ale jak známe Blizzard, tak bychom se ani nedivili.

Diablo III nebo IV

Diablo 4 má podle nás mnohem lepší příběh než jeho předchůdce Diablo III, a to také díky Lilith, která je zajímavou zápornou postavou a odhalování jejího plánu pro Sanctuary je fascinující. Pokud hrajete Diablo především kvůli příběhu, Diablo 4 je rozhodně lepší volbou.

U ARPG her je také velmi důležitý soubojový systém, kdy touto činností ve hře trávíte 95% času. V porovnání s Diablem III se Diablem IV tu jsou změny. Zatímco u trojky byl soubojový systém rychlejší a destruktivnější u Diabla IV je naopak pomalejší a je potřeba trochu víc načasování a plánování než tomu bylo u trojky. Pokud tak máte rádi rychlejší herní styl, Diablo III je lepší volbou. Pokud však dáváte přednost více strategickému hraní, Diablo IV vás v tomto směru uspokojí.

Stránka získávání vybavení je dle nás lepší u Diabla IV, které se zdá, že zatím nabízí více možností a kombinací než tomu bylo u jeho předchůdce. Co se End-game týče, tak zde je asi ještě brzo na srovnání, jelikož čtyřka vyšla nedávno a ještě nebyla spuštěna ani první sezóna. Uvidíme tak, co nám přinese zajímavého.

Závěr

Diablo IV je za nás nejlepší díl téhle série od Diabla 2. Po dlouhých letech jsme se dočkali parádní pekelné řežby s vylepšeným systémem vybavení, lepší hratelností a obstojného příběhu. Tenhle výborný mix prostě funguje a donutí vás podepsat se vlastní krví k zaprodání hodin a hodin vašeho času tomu, že budete běhat a sekat nekončící davy nepřátel. Pokud tak nad Diablem IV váháte, neváhejte a s radostí se vydejte do světa Sanctuary.