Foto: Unsplash

NASA dokáže recyklovat až 98 % moči a potu astronautů na ISS na pitnou vodu

NASA dosáhla technologického milníku, který by jednoho dne mohl hrát důležitou roli při misích na Měsíc i mimo něj. Vesmírná agentura uvedla, že se Mezinárodní vesmírné stanici podařilo recyklovat 98 % veškeré vody, kterou astronauti na palubu přinesou. Systém ECLSS, který je k recyklaci používán, využívá technologie podobné odvlhčovačům, které zachycují vlhkost, kterou posádka ISS vydýchá a vypotí při plnění svých každodenních úkolů.

Systém nicméně umí zpracovat také moč, a to pomocí vakuové destilace. Podle NASA se v tomto případě získá voda a koncentrovaná tekutina, z níž lze v případě potřeby dále extrahovat vodu. NASA přitom nedávno začala testovat zařízení, které dokáže z této vysoce koncentrované tekutiny H2O extrahovat. A právě díky této nové technologii dokáže obnovit vodu na ISS z 98 % (oproti původním 93–94 %).

„Jde o velmi důležitý krok vpřed,“ řekl Christopher Brown z NASA, který je součástí týmu zaměřeného na systémy podpory života na Mezinárodní vesmírné stanici. „Řekněme, že na stanici nasbíráte 100 kilogramů vody. Dvě kila z toho ztratíte a zbylých 98 % se prostě točí pořád dokola. Udržet to v chodu je úžasný úspěch.“

Pokud se vám při představě, že lidé pijí vodu extrahovanou ze své moči, dělá špatně, pak to není na místě, jelikož voda, která je z moči získávána, je filtrována a vyčištěna tak, že jde o čistší než je ta, kterou běžně pijí lidé na Zemi. Systémy pro čištění jsou přitom podobné těm, které se používají i na zemském povrchu, jen se provádí v mikrogravitaci, čemuž musí být přizpůsobeny.

NASA si od tohoto kroku slibuje jediné: vzhledem k tomu, že voda a kyslík patří mezi základní potřeby člověka, čím méně jich bude nutné dopravovat do vesmíru, tím více se do nosné rakety vejde vědeckých přístrojů.

Zdroj: engadget.com