Experimentální čistící družice chytá vesmírný odpad do sítě

Na oběžné dráze se nachází relativně velké množství vesmírného odpadu. Jsou to části družic, satelitů a raket, které obíhají Zemi a mohou být potencionálním nebezpečím pro jiné objekty na orbitu. Se vzrůstající lidskou aktivitou se míra znečištění neustále zvyšuje a odborníci řeší, jak proti velkému množství vesmírného odpadu bojovat.

Experimentální řešení představila a otestovala univerzita v Surrey poblíž Londýna. Minulý týden její „úklidová“ družice RemoveDEBRIS provedla první úspěšnou operaci, když speciální sítí zachytila testovací sondu, kterou před tím sama vypustila. Síť začne těleso postupně zpomalovat a to následně spadne do atmosféry, kde shoří. Demonstrace ukázala, že i tak jednoduchý plán jako chytání zbytků orbitálních přístrojů do sítě, může být účinný.

Kromě sítě dokáže také RemoveDEBRIS s velkou přesností střílet bodec podobný harpuně, kterým k sobě některé vetší části odpadu přitáhne. Po ukončení mise se za pomoci speciální plachty zpomalí a začne padat. Během pádu se zahřeje a shoří i s nachytaným odpadem v atmosféře.

Americké ministerstvo obrany eviduje v současnosti více než 8000 velkých objektů, které se nekontrolovatelně pohybují po oběžné dráze. Jejich rychlost přitom dosahuje až 27 200 kilometrů za hodinu a pokud by se srazili s družicí nebo raketou, mohly by jí výrazně poškodit.

Největším probléme je fakt, že odpad je z oběžné dráhy třeba odstraňovat takovým způsobem, aby nevytvořil další odpad, nejde jej tedy rozstřelit nebo rozemlít. Vědci v minulosti experimentovali s lasery, které přidají poletujícím částem více energie, ta následně zvýší jejich rychlost, což je odpoutá od gravitačního pole země a ony odletí do volného vesmíru.

RemoveDEBRIS má za sebou první ostrý test ve vesmíru a jeho tvůrci nyní budou pracovat na jeho vylepšení a na případných dalších funkcích, které by tato čistící družice mohla mít.

Zdroj: space.com