Facebook podle svých slov nemůže zaručit, že sociální sítě mají na demokracii vždy pozitivní vliv

Facebook připustil, že sociální média nemusejí být pro demokracii vždy pozitivní. Uvedli to jeho zástupci v rámci série příspěvků na webu sítě (publikovaných v sekci „Hard Questions“), kde nejen oni, ale i nezávislí odborníci posuzovali vliv největší sociální sítě na stranickou politiku, šíření fake news a volby.

Facebook v příspěvcích výslovně uznává, že sociální média mohou mít na demokracii nebo volby i negativní dopad a že Facebook za to nese část viny. Přitom ještě před dvěma lety jeho šéf Mark Zuckerberg ve svých komentářích prohlašoval, že je „šílené“ se domnívat, že by prostřednictvím Facebooku někdo mohl ovlivňovat americkou prezidentskou volební kampaň (narážel tím tehdy na kauzu údajného ovlivňování voleb ze strany Ruska).

Podle ředitelky oddělení Facebooku pro vládní otázky a globální politiku Katie Harbathové si teprve v té době vedení uvědomilo, že sociální sítě mohou mít hmatatelný vliv na demokratické procesy ve světě, v pozitivním i negativním slova smyslu. Habartová ve svém příspěvku také píše, že např. v případě tzv. arabského jara nebo různých voleb po celém světě byl vliv Facebooku pozitivní. Vše se prý změnilo právě posledními americkými prezidentskými volbami, kdy měl Facebook podle ní reagovat na nárůst výskytu falešných zpráv rychleji a více se zabývat jejich původem.

V příspěvku z pera manažera oddělení občanských aktivit sítě Samidha Charkabartiho se uvádí, že Facebook má v oblasti informování o politice celkově pozitivní vliv a že v rámci něj umožňuje otevírat veřejnou debatu o naléhavých či jinak důležitých otázkách. Jedním dechem však dodává, že Facebook nikdy nebude moci s konečnou platností vyřešit s tím spojené problémy, čímž myslel právě fenomén „fake news“.

Facebook nicméně za účelem získání větší důvěryhodnosti u novinek z politiky přepracoval v listopadu roku 2016 službu News Feed – nově dává větší váhu aktivitám uživatelů a jejich přátelům a nepřikládá již tak velkou důležitost externím zdrojům, jakkoli se mohou zdát věrohodné. Chystá se také zavést ankety, v nichž se uživatelů bude ptát, kterým zdrojům důvěřují nejvíce.

 

Zdroj: theverge.com, reuters.com