Fanoušci na koncertě Taylor Swift byli pod dohledem umělé inteligence

O etice používání systému pro rozpoznávání obličeje jsme psali již řadu článků. Jsou však případy, kdy užití této technologie má své opodstatnění a může reálně pomoci zabránit incidentům. Právě pro tento účel byl použitý systém pro rozpoznávání obličeje na koncertě zpěvačky Taylor Swift pořádaném v Kalifornské Rose Bowl v květnu minulého roku.

Systém byl ukrytý v malém kiosku, kde si mohli diváci shlédnout detaily z nacvičování koncertních čísel, které zpěvačka předváděla. Jeho úkolem bylo srovnávat obličejů návštěvníků s databází stalkerů, kteří jsou zpěvačkou posedlí. Pokud je poznal, upozornil na jejich přítomnost bezpečnostní službu.

Ačkoliv není ve veřejném prostoru používání této technologie legální, koncert lze označit za soukromou akci, kde jejímu používání právně nebrání nic. Někdo by mohl označit opatření na popovém koncertu za přehnané, ale pokud se osvědčí, je možné, že v budoucnu bude uplatňované i na dalších koncertech.

O využití technologie rozpoznávající obličej se uvažuje třeba na fotbalových stadionech, kam mají někteří jedinci vstup zakázaný. Kontrola by mohla proběhnout během vstupu na stadion i během samotné akce. Kamerové systémy totiž dokáží rozeznat i konkrétní obličej v davu.

Společnost Ticketmaster uvažuje o tom, že by prodávala lístky na koncerty přímo „na obličej“, návštěvník by se tak nemusel obtěžovat se vstupenkou, systém by sám podle obličeje poznal, zda má dotyčný vstupenku zakoupenou.

Zdroj: gizmodo.com