Google: odstřižení společnosti Huawei od Androidu ohrožuje americkou bezpečnost

Google se snaží americké vládě vysvětlit, že odstřižení společnosti Huawei od Androidu představuje riziko pro národní bezpečnost země. Jedním z argumentů je to, že čínský smartphonový gigant by byl nucen Android forkovat do „hybridní“ verze, kterou by bylo snadnější hacknout, a to nejen ze strany Číny. Informoval o tom web The Verge s odkazem na deník The Financial Times.

Jak víte z našich předešlých novinek, Google před několika týdny v reakci na rozhodnutí americké vlády zařadit Huawei na černou listinu vypověděl společnosti spolupráci a brzy poté se k němu přidali další technologičtí giganti jako Intel, Qualcomm, Broadcom nebo Xilinx. Huawei posléze dostal od ministerstva obchodu tříměsíční licenci, aby mohl poskytovat softwarové updaty stávajícím telefonům.

Podle deníku si Google ohrožení americké národní bezpečnosti představuje takto: Huawei forkuje Android a vytvoří verzi postrádající služby Googlu. Jednou z nejdůležitějších součástí těchto služeb je software Google Play Protect, který automaticky testuje systém na přítomnost malwaru, virů a jiných bezpečnostních hrozeb. V této souvislosti prý Google zdůrazňuje, že lidé, kteří si kupují smartphony s jeho službami, si obvykle instalují aplikace z obchodu Google Play, kde je jejich zabezpečení kontrolováno přísněji než v jiných obchodech.

Druhý krok – telefony s forkovanou verzí Androidu se prodávají globálně, jsou méně bezpečné a náchylnější k hacknutí. Třetí krok – někdo v USA nevědomě pošle citlivou informaci někomu, kdo používá jeden z těchto hacknutých smartphonů Huawei. Bez ohledu na to, jak je end-to-end šifrování bezpečné, pokud se malware nachází přímo na telefonu, je zde nebezpečí, že by mohl tyto informace vidět. A jak známo, mnoho lidí nekontroluje, jakým telefonům informace posílají. Čtvrtý krok – americká národní bezpečnost je ohrožena.

Huawei podle agentury Bloomberg prohlásil, že s americkou vládou přímo nejedná a že čeká na výsledky jednání Googlu s ní. Společnost také v minulých týdnech dala najevo, že je připravena na možnost trvalého odstřižení od Androidu a že může „velmi rychle“ (údajně již na podzim v Číně, jinde začátkem příštího roku)vydat vlastní operační systém, který již nějakou dobu doma testuje. Podle nejnovějších neoficiálních informací zní jeho globální název Ark OS nebo Huawei Ark OS.

 

Zdroj: theverge.com, bloomberg.com