Google popírá, že by pracoval na technologii dotykové obrazovky pro čínské stíhačky

Google popřel, že by pomáhal čínské armádě s vývojem nového nástroje pro dotykové obrazovky pro její stíhačky J-20. Uvedl, že neměl žádnou roli ve vojenském aspektu výzkumu dotykové obrazovky, který by mohl potenciálně dát výhodu čínským stíhačkám v soubojích vzduch-vzduch i vzduch-země. Píše o tom s odkazem na deník South China Morning Post web Digital Trends.

Deník se dostal k výzkumné práci, která naznačuje, že přední AI výzkumník Googlu Shumin Zai se aktivně podílel na čínském programu nových nástrojů pro dotykové displeje. V dokumentu se uvádělo, že tyto nástroje by mohly být využity v celé řadě oblastí, od armády přes zdravotnictví až po vzdělávání.

Jak dokument také naznačuje, projekt se zaměřoval na vývoj nové technologie založené na interakci mezi počítačem a člověkem. Tato nastupující technologie by se v podstatě soustředila na nasazení „chytrého asistenta pro výběr cílů“, který by čínským pilotům pomáhal zaměřovat cíle až o 50 %rychleji a zároveň zvyšoval přesnost zaměřování o 80 %.

Nové obrazovky jsou také mnohem větší než displeje v amerických stíhačkách. Čínští představitelé se v minulosti vyjádřili, že piloti by je v podstatě mohli používat jako iPad a přibližovat či oddalovat obraz pomocí prstů.

Stroje Chengdu J-20, také známé pod názvem Weilong, v překladu „mocný drak“, jsou pro tyto displeje ideálním kandidátem. Jsou jedny z technologicky nejvyspělejších stíhacích letounů na světě a mohou se měřit i s americkými stíhačkami F-22 Raptor.

Není to poprvé, kdy Google čelí kontroverzi ohledně spolupráce s Čínou. Loni se dostal pod palbu kritiky od vlastních zaměstnanců za to, že pracuje na „čínském“ cenzurovaném vyhledávacím enginu.

 

Zdroj: digitaltrends.com