Google přiznal, že sleduje polohu uživatelů i proti jejich vůli

Využívání moderních technologií má dvě stránky, dokáže nám přinést pohodlí a ulehčit život, zároveň nás a naše soukromí může vystavit nechtěné pozornosti velkých společností. Osobně znám několik lidí, kteří odmítají chytré telefony kvůli obavám o své soukromí. A nyní to vypadá, že měli možná pravdu.

Všechny moderní mobilní telefony v sobě mají zabudovaný GPS systém, který dokáže velmi přesně určit polohu telefonu. To se v mnoha případech může hodit a zároveň lze funkci GPS kdykoli zakázat jak na úrovni systému celého telefonu tak jednotlivých aplikací. Jenže nyní se zdá, že ne všechno je tak jednoduché jak se zdálo.

Společnost Quartz dnes vydala zprávu, podle které má důkazy, že společnost Google shromažďovala data o poloze uživatelů, a to i během chvílí, kdy měli zakázanou funkci služba určování polohy. Podle zjištění společnosti Quartz minimálně od počátku roku 2017 shromažďuje systém Android údaje o blízkých vysílačích a pravidelně je posílá společnosti Google. Ta díky tomu dokáže s relativně velkou přesností zjistit, kde se daný uživatel pohybuje nebo pohyboval, bez ohledu jestli s tím souhlasí nebo ne.

Google tuto praxi nepopírá, říká však, že k ní musel přistoupit z důvodů zrychlení některých služeb. Díky tomu musely být z vysílačů mobilním telefonů odesílány speciální kódy Cell ID, které umožňovaly zvýšení výkonu při zasílání zpráv. Google slíbil, že připraví aktualizaci, která tuto funkci zakáže. Smluvní podmínky Googlu, se kterými každý uživatel souhlasí při prvním zapnutí telefonu, však říkají : „Když používáte služby Google, můžeme shromažďovat a zpracovávat informace o vaší skutečné poloze pomocí různých technologií.“

Ačkoli Google sám data získána výše uvedeným způsobem nepoužívá k žádné ze svých služeb (například cílení reklam), mohl by se tento systém stát lákavým cílem pro hackery nebo jiné narušitele.

Zdroj: qz.com , theverge.com