Google vyvíjí mikroskop s umělou inteligencí, který lékařům pomůže odhalit rakovinu
Společnost Google vytvořila ve spolupráci s Ministerstvem obrany Spojených států amerických prototyp „mikroskopu s rozšířenou realitou” (ARM), který využívá umělé inteligence pro usnadnění klasifikace vzorků a identifikaci přítomnosti rakovinných buněk nebo patogenů.
ARM byl poprvé veřejně testován v roce 2018 a zatím nebyl použit k diagnostice pacientů. V současné době existuje 13 prototypů ARM, přičemž je třeba ještě provést řadu dalších testování, než bude moci pomáhat běžným lékařům. Záměrem je však vytvořit systém, který bude možné dodatečně namontovat do stávajících světelných mikroskopů, které se již nacházejí v nemocnicích a na klinikách, uvádí společnost Google. Mikroskopy vybavené systémem ARM pak mohou poskytovat různou vizuální zpětnou vazbu, včetně textu, šipek, obrysů, tepelných map nebo animací, které usnadní odhalení patogenů.
Podle serveru CNBC vyjednalo oddělení ministerstva obrany pro obranné inovace se společností Google údajné dohody, které umožní distribuci ARM prostřednictvím armády. Očekává se, že ARM bude stát 90 000 až 100 000 dolarů – což je pravděpodobně daleko nad možnosti místních poskytovatelů zdravotní péče.
Není to poprvé, co společnost Google Health investovala do nástrojů poháněných umělou inteligencí, které nejen zlepšují přesnost diagnostiky, ale také pomáhají vyplnit mezery v medicíně tam, kde je omezená dostupnost zdravotnického personálu. Tento technologický gigant si dal za cíl spolupracovat se startupy, které investují do umělé inteligence, aby zlepšily zdravotní péči, a podle agentury Reuters se předpokládá, že za posledních deset let investoval do umělé inteligence až 200 miliard dolarů. To je obzvláště pozoruhodné vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace předpovídá, že do roku 2030 bude na celém světě chybět 15 milionů zdravotnických pracovníků.
Zdroj: engadget.com