Foto: Wikimedia

Indie chce do roku 2040 postavit vlastní vesmírnou stanici a vyslat astronauty na Měsíc

Indie oznámila, že do roku 2035 plánuje vybudovat vlastní vesmírnou stanici a o pět let později uskutečnit první misi s lidskou posádkou na Měsíc. Tato země v posledních letech zintenzivnila svůj vesmírný program a jako první na světě právě letos v srpnu úspěšně přistála s kosmickou lodí poblíž jižního pólu Měsíce. Krátce poté vypustila sondu určenou ke studiu Slunce. Lety do vesmíru s lidskou posádkou jsou však zcela novou oblastí. Nadcházející mise Gaganyaan bude první, kdy Indie vyšle do vesmíru astronauty s využitím vlastních zdrojů. Nyní se připravuje na zahájení testování dopravních prostředků, které budou lidskou posádku na měsíční povrch doprovázet.

Na schůzce, kterou vedl indický premiér Naréndra Módí, představila Indická kosmická agentura plán, jak dosáhnout prvního startu s posádkou v roce 2025 před případnou misí na Měsíc. 21. října proběhl demonstrační let zkušebního systému. Později plánuje vyslat svou nosnou raketu na tři zkušební mise prozatím bez lidské posádky na palubě. Celkem Indie plánuje přibližně 20 testů, které mají vést k vyslání astronautů do vesmíru.

Země uvádí, že buduje novou odpalovací rampu a nosnou raketu nové generace, aby mohla uskutečnit své další ambiciózní cíle. Kromě zřízení stanice Bharatiya Antariksha (indické vesmírné stanice) do roku 2035 a vypuštění mise s posádkou na Měsíc do roku 2040 má Indie v plánu i meziplanetární mise. Módí také prozradil zájem o vývoj sondy na oběžnou dráhu Venuše a přistávacího modulu na Marsu.

Zdroj: engadget.com