Knihovna Kongresu USA omezí archivaci Twitteru

Knihovna Kongresu Spojených států amerických je jedním z největších archivů na světě. Nejedná se však o nikterak zkostnatělou instituci. Naopak – její vedení bere na vědomí, jaký druh informací a dokumentů dnes reflektuje, a někdy také uvádí do chodu světové události. V rámci současných trendů v roce 2010 knihovna oznámila, že hodlá archivovat veškeré příspěvky na síti Twitter. Dokonce se jí podařilo zpětně získat veškeré tweety do roku 2006.

Zdá se však, že trochu přecenila své síly a nyní vydala prohlášení, že archivaci příspěvků omezí a změní také její způsob. Nyní budou archivovány tematicky, především podle událostí jako volby, veřejná politika a podobně. Shromažďovány budou nadále také všechny tweety osobností, které jsou považovány za dobově významné. Novou metodiku archivace popisuje instituce v tzv. Bílé knize, kterou vydala v půlce prosince.

Důvodů, proč k těmto změnám Knihovna Kongresu přistoupila, je několik. Především to byla změna počtu znaků, kterou Twitter letos oznámil. Ta podle mnohých zničila podstatu této sociální sítě, která byla pověstná krátkými vyjádřeními, která musela jít, vzhledem k limitu, přímo k věci. Dalším důvodem je, že knihovna archivuje pouze text, nikoli však obrázky a videa, která v současnosti tvoří převážnou část twitterového obsahu. Díky tomu je část jejího archivu prakticky bezcenná.

Podle svého vyjádření však knihovna rozhodně předchozí činnosti nelituje a věří v jeho důležitost. Nynější úpravy pravidel archivace by měly pomoct s výběrem toho nejdůležitějšího a navýšit kapacitu archivu smazáním zbytečností. Knihovna hodlá i nadále sledovat trendy v moderní komunikaci a snažit se je co nejlépe podchytit.

Twitter není jediným internetovým zdrojem, který knihovna archivuje, přesto však nemůže z pochopitelných důvodů archivovat celý internet. Vedle její archivace existuje i nástroj Internet Wayback Machine, který umožňuje doslova cestovat internetovou historií.

Zdroj: gizmodo.com