Foto: Unsplash

Kvůli překlepu v e-mailu se miliony amerických vojenských zpráv dostalo omylem do Mali

Jedno překlepnutí na klávesnici údajně nasměrovalo miliony e-mailů americké armády, z nichž některé obsahovaly velmi citlivé informace, do Mali. Problém trvá už delší dobu a vznikl tím, že odesílatelé namísto domény .MIL píšou doménu .ML. . Jak informoval deník Financial Times, chyba v jednom písmenu vedla k odhalení “diplomatických dokumentů, daňových přiznání, hesel a cestovních údajů nejvyšších důstojníků” – a mnoho dalších citlivých dokumentů.

Únik odhalil Johannes Zuurbier, nizozemský podnikatel spravující doménu země Mali. Zuurbier uvedl, že se na tento problém už od roku 2014 opakovaně pokoušel upozornit Spojené státy a naléhal na ně, aby jej braly vážně. Očividně to ale nezabralo. Zuurbier bude doménu .ML spravovat už pouze několik měsíců a poté se kontrola nad doménou vrátí do rukou malijské vlády, která má vazby na Rusko. Z toho důvodu začal Zuurbier všechny takto chybně zaslané e-maily shromažďovat. V dopise adresovaném USA na začátku července napsal: “Toto riziko je reálné a mohlo by být zneužito protivníky USA.” Tvrdí, že shromáždil přibližně 11700 e-mailů a jen minulou středu prý dorazilo téměř 1 000 dalších.

Ačkoli podle Zuurbiera nebyla žádná ze zpráv označena jako tajná, stále však obsahují citlivé údaje o americkém vojenském personálu. K Zuurbierovi se údajně dostaly například cestovní plány na květnovou cestu náčelníka generálního štábu americké armády generála Jamese McConvilla do Indonésie. Další e-maily obsahují mapy zařízení, fotografie základen, doklady totožnosti (včetně čísel pasů), seznamy posádek lodí, daňové a finanční záznamy, zdravotní údaje, seznamy posádek lodí, zprávy o námořních inspekcích, smlouvy nebo trestní oznámení na personál. Jeden e-mail od agenta FBI obsahoval turecký diplomatický dopis adresovaný USA, který varoval před možnými operacemi Strany kurdských pracujících (PKK).

Nadporučík Tim Gorman řekl Financial Times, že ministerstvo obrany si je tohoto problému vědomo a bere všechna neoprávněná vyzrazení kontrolovaných informací o národní bezpečnosti nebo kontrolovaných neutajovaných informací vážně.

Zdroj: www.engadget.com