Foto: se svolením NASA/DARPA

NASA a DARPA začnou testovat jaderné motory pro lety na Mars s posádkou

Dostat lidskou posádku na Mars – takový je jeden z ambiciózních cílů NASA. K jeho dosažení se nyní NASA spojila s Agenturou ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA). Cílem spolupráce je testování jaderného raketového motoru ve vesmíru, díky čemuž bude možné tuto technologii využít i pro mise s posádkou.

„Obě agentury doufají, že se jim podaří demonstrovat pokročilou technologii jaderného pohonu již v roce 2027,“ uvedl administrátor NASA Bill Nelson. „S pomocí této nové technologie by astronauti mohli cestovat do hlubokého vesmíru a zpět rychleji než kdykoli předtím – což je důležité pro přípravu misí s posádkou na Mars.“

V rámci programu Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO) převezme ředitelství NASA vedení technického vývoje motoru, který bude integrován s experimentální kosmickou lodí od agentury DARPA. NASA uvádí, že jaderný tepelný pohon (NTP) by měl umožnit kosmickým lodím cestovat podstatně rychleji, což je samozřejmě ideální pro dlouhé  mise. Motor NTD by navíc měl uvolnit prostor pro více vědeckého vybavení a další potřebné přístroje.

Motory NTP však kromě výhod přináší také rizika – například možné rozptýlení radioaktivního materiálu v životním prostředí, pokud by došlo k poruše v atmosféře nebo na oběžné dráze.

Zajímavé je, že o možnosti využití jaderné energie k pohonu kosmických letů začali vědci spekulovat již ve 40. letech 20. století. USA prováděly pozemní experimenty v tomto směru od 50. let. Rozpočtové škrty a měnící se priority však vedly k tomu, že NASA od projektu na konci roku 1972 upustila, aniž by uskutečnila jakékoli zkušební lety.

Zdroj: engadget.com