Foto: se svolením NASA

NASA vypustila sondu, která bude zkoumat 20 000 let starou supernovu

Sondážní raketa nesoucí speciální zobrazovací a spektroskopický přístroj se v neděli večer vydala na krátkou cestu do vesmíru, aby se pokusila získat co nejvíce dat o dlouho obdivovaném pozůstatku supernovy v souhvězdí Labuti. Její cíl, mohutný oblak prachu a plynu známý jako Řasová mlhovina neboli Smyčka v Labuti, vznikl po explozi hvězdy před přibližně 20 000 lety. Zajímavé je, že se stále rozpíná.

Raketa odstartovala v neděli 29. října ve 23:35 středoevropského času z raketové základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Sonda INFUSE (Integral Field Ultraviolet Spectroscopic Experiment) má za cíl několik minut pozorovat Řasovou mlhovinu a zachytit světlo v ultrafialových vlnových délkách, díky čemuž by se měly ukázat plyny o teplotě 50 000–300 000 °C. Očekává se, že poletí do výšky asi 305 kilometrů, než se na padácích vrátí zpět na Zemi.

Řasová mlhovina se nachází ve vzdálenosti asi 2 600 světelných let a vznikla zhroucením hvězdy, jejíž velikost se odhaduje na dvacetkrát větší než velikost našeho Slunce. Vzhledem k tomu, že následky této události se stále ještě projevují a oblak se v současnosti rozpíná rychlostí asi 1 500 000 kilometrů za hodinu, jde o výborného kandidáta pro studium vlivu supernov na vznik nových hvězdných soustav. „Supernovy, jako byla ta, která vytvořila Řasovou mlhovinu, mají obrovský vliv na to, jak se formují galaxie,“ řekl Brian Fleming, hlavní výzkumník mise INFUSE.

„Sonda INFUSE bude pozorovat, jak supernova vyvrhuje energii do Mléčné dráhy, a to tak, že zachytí světlo vyzařované právě ve chvíli, kdy tlaková vlna narazí do kapes chladného plynu vznášejícího se kolem galaxie,“ vysvětlil Fleming. Jakmile bude INFUSE zpět na Zemi a budou shromážděna nasbíraná data, tým plánuje její případné další vypuštění.

Zdroj: engadget.com