Naše tipy pro výběr televizoru

Přemýšlíte o nákupu nové televize? Pokud ano, možná si ani nejste vědomi, kolik faktorů takový nákup ovlivňuje. To se ovšem netýká pouze televizí, ale i jakéhokoli sofistikovanějšího technického výrobku. Trh s televizemi je v současné době v nezáviděníhodné situaci. Televizí se kvůli rozvoji internetového vysílání a platforem typu Netlfix, Hulu, Amazon Prime a samozřejmě v důsledku nástupu streamovacího gigantu YouTube již tolik neprodává.

 

Televize jsou na ústupu

   Podle webu statista.com se globální tržby z prodeje televizí snížily ze 141 mld. dolarů v roce 2012 na 108 mld. dolarů v roce 2016. Tento rok se očekává pokles o další 3 mld. dolarů. K poklesu dochází i u uživatelů kabelových TV. Podle serveru businessinsider.com ztratilo v druhé polovině roku 2015 osm největších amerických poskytovatelů kabelových TV 463 000 předplatitelů, což bylo oproti roku 2014 za stejné období o 322 000 více.     

   Každopádně již zhruba 11 let vládne trhu televizí neochvějně jihokorejský technologický kolos Samsung. V roce 2015 tvořil jeho tržní podíl 21 %, za ním následovala další jihokorejská společnost LG a na třetím místě se umístila japonská Sony. I tak tržní podíl Samsungu postupně klesá, v roce 2014 byl jeho podíl na trhu s televizemi o 1,5 procentního bodu vyšší.

   Není nutné být analytikem a dovtípit se, proč tomu tak je. Díky technologiím si lidé mohou pouštět TV pořady či filmy na mobilních zařízeních a „klasické“ televize mnozí z nich k životu ani nepotřebují. Pokles prodejů televizí souvisí i s tím, že zejména mladá generace změnila své volnočasové návyky směrem k outdoorovým aktivitám a velkou televizi v obývacím pokoji zkrátka nevyužijí.  

   Pokud chce v současné době televize zaujmout, musí nabídnout něco navíc, nejen novější technologie obrazu. Stále však existují lidé, kteří si chtějí vychutnat požitek z dokonalého obrazu a velké úhlopříčky. Pokud patříte mezi ně, pojďte se s námi podívat na to, jaká televize by pro vás byla nejvhodnější, jaké by měla mít parametry a jaké jsou vůbec trendy v tomto segmentu spotřební elektroniky.

 

Parametry, parametry a další parametry

 

   http://i.rtings.com/images/tv-size-chart.pngNa co se dívat při nákupu televize jako první? Je to samozřejmě úhlopříčka. Pokud chcete velkou úhlopříčku, měli byste mít pro televizi k dispozici odpovídající prostor. Jestli má televize fungovat v menším prostoru, nechcete k ní mít připojený např. DVD přehrávač či konzoli a ani nebude mít displej ve vysokém rozlišení, vybírejte úhlopříčku spíše menší, rozhodně pod 55 palců. S úhlopříčkou souvisí i vzdálenost, na jakou budete televizi sledovat. Optimální pozorovací vzdálenost u úhlopříčky 55 palců (139 cm) by měla být něco přes čtyři metry. Obecně platí, že ideální vzdálenost dostanete vynásobením uhlopříčky 2,5 či třemi.

 

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Digital_video_resolutions_%28VCD_to_6K%29.jpg Dalším parametrem bude pravděpodobně obrazovka, respektive její rozlišení. Dnes se prodávají televize nejčastěji v HD rozlišení (1280×720), to je však úplný low-end a mnohem častěji se setkáte se standardním Full HD rozlišením (1920×1080) a v poslední době se začínají prosazovat velmi jemné obrazovky s rozlišením 4K (3840×2160).

 

   Z hlediska technologie je možné se setkat s plazmovými, LCD, LED či moderními OLED televizemi. Každá má své výhody a nevýhody. Je rozhodně dobré mít tento parametr na paměti, protože má vliv nejen na kvalitu obrazu, ale také např. na spotřebu zařízení. Plazmové TV se vyznačují rychlou odezvou televizoru, velmi dobrým podáním černé barvy a nadprůměrně dobrými pozorovacími úhly. Nevýhodou je kratší životnost a u některých modelů vyšší spotřeba elektřiny. Plazmové televize byly kdysi velice oblíbené, v současnosti je však „válcují“ níže uvedené technologie.

   LCD televize fungují na rozdíl od plazmových na principu podsvícení displeje (stejně jako LCD monitory). V dnešní době je tato technologie nejpoužívanější a nabízí nižší cenu a rovnoměrné podsvícení obrazovky. Ve srovnání s plazmovými televizemi disponuje horším podáním černé barvy, pomalejší odezvou i horšími pozorovacími úhly. Z hlediska poměru cena/výkon jsou každopádně LCD televize v mnoha případech nejvýhodnější.

   Televize typu LED vycházejí z technologie LCD, jako zdroj světla však využívají diody LED a nahrazují zářící trubici, která v LCD displejích rozsvěcuje pixely. Výhodou je nižší spotřeba a věrnější zobrazení barev a podstatně delší životnost než plazmové televize. Oproti LCD televizím mají horší pozorovací úhly a novější technologie je vykoupena i vyšší cenou.

Technologie QLED je postavena na principu podsvíceného LCD. QLED televize jsou v podstatě LED televize používající kvantové tečky (nanokrystaly), které zlepšují kvalitu obrazu v některých klíčových oblastech displeje, např. jasu či kontrastu. Nabízejí také lepší podání černé barvy než LED televize. V neposlední řadě poskytuje tato technologie lepší věrnost barev z šikmých úhlů a celkově dokáže zobrazit více barev než LED TV. Samsung bude své nejlepší televize v roce 2017 označovat (a již označuje) názvem QLED TV.

Současným hitem je technologie OLED. OLED TV stejně jako plazmové nepoužívají podsvícení displeje, tzn. nabídnou věrné zobrazení černé barvy a velmi rychlou odezvu. Velkou výhodou je také nízká spotřeba a lepší možnosti při přenášení, protože technologie umožňuje vyrábět i ultratenké ploché (případně zakřivené) panely. Nevýhoda je zjevná – moderní technologie si žádá vysokou cenu a některé OLED TV je možné pořídit i za cenu přesahující 200 tisíc Kč.

 

   Podstatnými parametry jsou odezva a obnovovací frekvence. Odezvou se rozumí to, jak rychle dokáže televize přeměnit jednu barvu na druhou a např. u herních monitorů je to klíčová vlastnost. Nejčastěji se odezva pohybuje mezi 5–10 ms a platí, že čím menší, tím lepší. U sledování rychlých scén ve filmu, rychlého střídání obrazů nebo při hraní her na připojené konzoli je rozdíl v nižší odezvě vidět na první pohled – nevznikají při tom obrazové artefakty, viz tzv. duch (hlavně při přechodu z šedé a tmavě šedé barvy).

 

   http://www.smart3dtvreview.com/wp-content/uploads/2015/01/ghosting-image.jpgS odezvou souvisí obnovovací frekvence, což je schopnost televize vykreslit určitý počet snímků za sekundu. Nejčastěji mají moderní televize obnovovací frekvenci mezi 60–240 Hz, přičemž platí, že čím vyšší, tím lepší. Rozdíl poznáte hned např. při sportovních utkáních s rychlými pohyby hráčů. Zařízení disponující obnovovací frekvencí 100 a více Hz je ideální pro fanouška sportovních přenosů, který má jistotu, že např. letící tenisový míček se zobrazí tak, jak má.

 

 

   https://www.nc.cz/genius-tv-go-dvb-t32-dvb-t-set-top-box-pro-prijem-digitalni-tv_ies6779.jpgNe nepodstatnou záležitostí je televizní tuner. Existují tři typy tunerů – DVB-T, DVB-S a DVB-C. Poslední písmeno v názvu určuje typ vysílání, který může televize přijímat. DVB-T značí terestrické (pozemní) vysílání a jedná se o standardní a nejrozšířenější typ. DVB-S je určený pro příjem satelitního vysílání a DVB-C pro příjem kabelového vysílání. Tuner DVB-T prakticky nahradil set-top-boxy používané u analogových televizí. I pokud zatím neplánujete v budoucnu přijímat satelitní či kabelové vysílání, není od věci si televizi s těmito tunery pořídit již dnes. Při případné změně technologie signálu bude totiž vaše TV „future-proof“ a ušetříte si námahu při shánění příslušných náhrad, viz. svého času set-top-boxy u televizí s analogovým signálem.

 

   Televize mají samozřejmě řadu dalších parametrů, ale podle nich se zákazník primárně neorientuje. Pokud je zákazník náročnější, chce mít i něco navíc a do mnohých dnešních zařízení se tak zabudovávají i nadstandardní služby. Populární je např. Smart TV, díky které má uživatel možnost číst si e-maily, sledovat YouTube, připojovat se k sociálním sítím nebo si prostřednictvím ní pouštět již odvysílané televizní pořady. Nejmodernější chytré televize umožňují i ovládání hlasem nebo gesty.

 

   http://img.ceskatelevize.cz/hbbtv/gallery/013.jpgDalší službou je HbbTV neboli hybridní televizní vysílání. Tato služba nabízí např. rozšířené internetové služby, přístup do on-line archivu vysílání, podrobnější informace o pořadech či vylepšený teletext. V neposlední řadě lze díky ní přijímat prakticky jakýkoli obsah šiřitelný po internetu, např. odkazy na text či multimédia.

 

Tipy na konec, vybere si každý

 

  https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/2c4/2c41ca1effd3835fa08a098adde03681.jpg A to nejlepší na konec – tipy na nejlepší televize od nás. Jako obvykle jsme vybírali z kategorie low-endu, mainstreamu a high-endu. Prvním tipem budiž LED televize Philips 22PFS4031 s úhlopříčkou 55 cm a technologií obrazu Digital Crystal Clear. Nabídne mimo jiné Full HD rozlišení, vylepšení zvuku díky technologiím Incredible Surround a Clear Sound a je také vybavena dvěma HDMI výstupy. V českých obchodech ji pořídíte od zhruba 3700–4300 Kč.

 

 

   https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/087/08796086550f3fdc84cac5312208539d.jpgZástupcem mainstreamu je model LG 43LH570V. Jde o LED televizi s úhlopříčkou 43 palců (108 cm), která dostala do vínku Full HD rozlišení, obnovovací frekvenci 100 Hz, funkci Picture Wizard III pro snadnou úpravu obrazu podle přání uživatele a v neposlední řadě režim zvuku Plus, poskytující vylepšený prostorový zvuk. Zařízení má také zabudovanou službu Smart TV a tunery DVB-S a DVB-C. Televize s velmi dobrým poměrem cena/výkon vyjde na 10 tisíc Kč.

 

 

  

 

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/bcb/bcbaeb3e2e4bcbbdf74ae1d773e832cd.jpgPokud si připlatíte pár tisícovek, můžete mít představitele vyšší střední třídy v podobě modelu Samsung UE50KU6072. Televize od jihokorejského výrobce má úhlopříčku 50 palců (127 cm), poměr stran 16:9 a může se pochlubit rozlišením 4K, službami PiP (obraz v obraze), HbbTV, Smart TV a možností připojení k Wi-Fi díky integrovanému bezdrátovému síťovému adaptéru. Zařízení běží na 4jádrovém procesoru, který se stará o plynulý chod operačního systému a odpovídající převod videosignálů v nižším rozlišení na odpovídající kvalitu obrazu. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie, která za rok činí 129 kWh (zhruba pětkrát tolik co model Philips). Televize je k dostání přibližně od 15 tisíc Kč.

 

 

  https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/ecb/ecb51fcb6d310c719ba08318e546b4d2.jpg To nejlepší na úplný závěr má podobu špičkové prohnuté televize, již nabízí LG pod názvem 55EG910V. 55palcový elegantní tenký model je postaven na moderní technologii OLED, což zajistí výborné podání černé barvy a bezkonkurenční obrazovou kvalitu s nejjemnějšími detaily a věrnými barvami. Excelentní obraz doplňuje zvuk s technologií Ultra Surround. Dále televize nabízí Smart TV, HbbTV a tři HDMI výstupy. Bude vás také poslouchat na slovo, protože podporuje hlasové příkazy. Spotřebu má za rok 161 kWh, což je ale pro obrazovku tohoto typu víceméně v normě. Model se prodává od 33 500 Kč.

 

   Pochopitelně, „tím nejlepším“ myslíme „jen“ high-end, nad ním existuje ještě kategorie ultra high-end, která je určená pro opravdové fajnšmekry s penězi na rozdávání, kteří by se těžko smiřovali s Full HD rozlišením u našeho posledního tipu. Úplně nejdražší televize se podle našeho názoru ani nevyplatí kupovat, protože navíc nabídnou prakticky jen obrovskou úhlopříčku či větší uživatelský komfort, případně neobvyklý designový prvek.

   Co říci závěrem? Snad jen to, abyste při sledování televize měli rozsvícenou alespoň lampičku, protože si jinak budete namáhat oči. Úplným závěrem radíme si nechat televizi vždy předvést a popsat její funkce, vyhnete se případným překvapením a zklamáním.