Neil Young kritizoval Google i přístup digitálního světa k hudbě

Hudebník Neil Young rozhodně není velkým příznivcem nadnárodních korporací a současného systému distribuce a prodeje hudby. Ve své nejnovější eseji vyzval největší technologické společnosti světa v čele s Googlem, aby se zbavily vazeb na počítačové pirátství.

Poukazuje především na to, že pro současné distribuční systémy jsou umělci až poslední v řadě. Podle něj současný systém nedává dostatečný prostor mladým talentům: „Dnes ve věku FaceBooku, GOOGLE a Amazonu je pro mladé umělce těžké se prosadit.” Kritizuje mimo jiné i to, že Google profituje na vyhledávání a neřeší přitom, jestli stránka, kterou dá uživateli k dispozici, obsahuje pirátský obsah. Tímto názorem podpořil výzvu společnosti RIAA (Recording Industry Association of America) z roku 2012. Podle ní společnost Google nevyvíjí dostatečné úsilí v oblasti autorský práv. Je skvělé, že se v současnosti hudba dostane k posluchačům, kdykoli o ni projeví zájem. Relativně nízký počet distribučních platforem ale umožňuje diktát přísných podmínek, které jsou pro hudebníky často nevýhodné.

Young v minulosti kritizoval i on-line hudební služby, s nimiž odmítl spolupracovat a stáhl z jejich nabídky veškerou svou hudbu. Tento krok však nebyl motivovaný finanční frustrací, ale tím, že tyto služby podle něj často nepřináší hudbu v dostatečné technické kvalitě. Sám následně založil vlastní online archiv, kde jsou jeho nahrávky k dispozici ve vysoké kvalitě. Přístup k tomuto archivu je v současnosti zdarma, od 30. června bude zpoplatněn.

Zdroj: theverge.com