Oběti sexuálního násilí musí v některých částech Velké Británie poskytnout přístup do svých mobilních telefonů policii

Úřady v Anglii a Walesu učinily v nedávné době poměrně kontroverzní krok a schválili rozšíření pravomocí tamních vyšetřovacích orgánů. Oběti sexuálního napadení a dalších trestných činů dle něj musí dát souhlas k přístupu do svých mobilních telefonů, jinak riskují, že jejich případ nebude řešen. Jsou tak nuceny dát policistům přístup do svého soukromí a riskují, že na základě obsahu svých telefonů budou samy obviněny z trestných činů.

Podle zjištění agentury Associated Press, která zprávu přinesla, musí oběti znásilnění podepsat na počátku vyšetřování speciální formulář, který umožní orgánům činným v trestním řízení přístup do jejich mobilních telefonů.

National Police Chiefs’ Council (rada policejních velitelů, jeden z nejvyšších policejních orgánů v UK) vydala prohlášení, že přístup k mobilnímu telefonu bude využitý pouze tehdy, pokud to bude nezbytné pro vyšetřovací účely. Přesto nové nařízení vyvolalo odpor.

Podle odborníků na sexuální násilí je samo oznámení znásilnění pro oběť často traumatizující a složité. Nutnost odhalit v policii své soukromí může vést k tomu, že oběť si své oznámení rozmyslí.

Policie a úřady přišli s nutností podepsat kontroverzní povolení poté, co v nedávné době bylo zaznamenáno několik případů, kdy byli pachatelé sexuálních trestných činu u sodou osvobozeni proto, že jako důkazy proti nim pocházely z mobilních telefonů obětí odkud byly podle obhajoby získány neprávem.

Organizace pomáhající obětem připouští, že je možné zlepšit komunikaci mezi policií a oběťmi, nucená spolupráce je však nešťastné řešení, které bude mít ve výsledku spíše negativní než pozitivní efekt.

Zdroj: apnews.com