Oceánologové kritizují emoji chobotnice, kterou ve svých zařízení používá Apple

Ikonky emoji působí na první pohled jako drobné zpestření psaného textu, které vyjadřuje náladu nebo pomáhá rozšiřovat myšlenku, avšak nemá významnější komunikační dopad. Ve skutečnosti se však jedná o jeden z nejpoužívanějších znakových systémů, který může velmi výrazně ovlivňovat naše myšlení. V minulosti jsme byli svědky sporů o emoji hamburgeru nebo toho jak se měnila emoji pistole v závislosti na citlivosti společnosti k agresi.

Nyní se pod terčem kritiky ocitla emoji chobotnice, kterou má ve své nabídce Apple od roku 2016. Podle Tweetů se totiž na relativně detailně zpracované chobotnici vyskytuje zásadní nepřesnost. Většina hlavonožců má totiž orgán zvaný sifon, který se pokusili ztvárnit i grafici společnosti Apple. Hlavním problémem je, že tento sifon je umístěn na zadní části těla chobotnice, nikoliv mezi očima, tak jak je tu chobotnice Applu.

Odborníci na mořskou faunu upozorňují na to, že hlavonožcům tento orgán pomáhá s dýcháním a při pohybu, ale především slouží k vyprazdňování. Podle toho, jak si chobotnici představuje Apple by se tak nebohý hlavonožec vyprazdňoval do vlastního obličeje.

Ze strany Applu se pravděpodobně nejedná o úmyslnou chybu, ale o snahu chobotnici polidštit a přidat jí nos. Jedná se o známý zrcadlový efekt, využívaný například v karikaturách nebo komiksech. Lidská mysl má zkrátka tendence často vidět podoby lidských obličejů i tam kde nejsou. To je dle antropologů historicky způsobeno nutností vnímat emoce během komunikace s druhým jedincem. Typickým příkladem je kruh se dvěma tečkami a křivkou což je popis klasického smajlíka.

Je nepravděpodobné, že by Apple po výtce vědců z Monterey Bay Aquarium svou chybu napravil, avšak protože může být tato chobotnice pro většinu lidí nejčastější zpodobnění jaké vidí, vědci považovali za nutné se proti chybě ohradit.

Zdroj: theverge.com