Prusa Research představil svou novou tiskárnu a výrobu vlastních tiskových strun

Na jedné z největších makerských akcí na světe festivalu Maker Faire v New Yorku představil největší český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research Josefa Průši oznámila novinku ve své nabídce – 3D tiskárnu Original Prusa SL1.

Ta se od dosavadních produktů společnosti liší především odlišnou technologií tisku. Namísto tavení plastu z cívky využívá nová tiskárna vytvrzování tenkých vrstev tekutého polyameru (pryskyřice). Tato technologie nabídne rychlejší a detailnější 3D tisk a vzhledem ke své vyšší ceně byla dlouhodobě považovaná za doménu profesionálů a velkých firem. „To chceme nyní změnit a dostat SLA tisk blíže k domácím uživatelům a kutilům,“ říká Josef Průša. „Zatím posledního modelu naší FFF tiskárny Original Prusa i3 MK3 jsme za rok prodali přes 60 tisíc kusů. A věříme, že podobného úspěchu můžeme dosáhnout i s SL1.“

S vývojem této tiskárny začala společnost Prusa Research po té, co její společníci koupili firmu Futur3D, která se vývojem SLA tiskáren zabývá už od roku 2013. Týmy obou společností se spojili a výsledkem jejich spolupráce je nová tiskárna.

Original Prusa SL1 dokáže tisknout i 0,01 mm vrstvy (doporučený rozsah tisku je 0,025- 0-1 mm) na tiskové ploše 120x28x150mm. Bude tedy sloužit především k tisku menších projektů. Tiskárna je jednoduchá na údržbu, součástí její výbavy je celobarevný LCD displej a řada chytrých senzorů. Tak jak je u projektů společností Prusa Research zvykem, i tato tiskárna spadá pod otevřenou open source licenci.

Na trh by se tiskárna Original Prusa SL1 měla dostat v prosinci letošního roku a její cena byla stanovena na 32 990 Kč za stavebnici a 39 990 Kč za kompletní sestavený stroj.

Další novinkou, kterou Josef Průša v New Yorku oznámil je výroba vlastních filamentů (tiskových strun). Hlavním důvodem byla dlouhodobá nespokojenost s kvalitou filamentů ostatních výrobců. „Všechny plastové díly na naše tiskárny si sami tiskneme a zkušeností tak máme na rozdávání. Rozhodli jsme se proto koupit rovnou pět extruzních linek a začít vyrábět filamenty tak, jak by podle nás měly vypadat,“ vysvětluje Josef Průša.

Výhodou nových filamentů od Prusa Research je vysoká přesnost. Garantovaná maximální odchylka u 1,75 mm vlákna je 0,02 mm, zatímco průmyslový standard je 0,05 mm. Zákazníci navíc dostanou přístup k výrobním detailům každé cívky.