Zdroj: bohemiapc.cz

Recenze: Asus Zenbook 14 OLED – Jeden z nejlepších dostupných ultrabooků?

8.5

Design, displej a zpracování

9.5/10

Výkon a software

8.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Plusy

  • Precizní zpracování
  • Skvělý výkon
  • OLED panel
  • Slušná výdrž baterie

Mínusy

  • RAM nelze navýšit
  • Na sluníčku menší problémy s čitelností

Dlouho jsme se v našich recenzích nezabývali notebooky, a proto jsme se to začátkem letošního roku rozhodli napravit. Zaměřili jsme se na produkt od společnosti ASUS, již v loňském roce aktualizovala svou populární řadu Zenbooků. My jsme tentokrát podrobili testování model ASUS ZENBOOK 14 OLED (UM3402), jenž seženete v jediné paměťové konfiguraci 512 GB/16 GB RAM od 22 961 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Mezi hlavní přednosti notebooku patří nový procesor, lepší výdrž baterie nebo modernější tepelné moduly. Výrazným lákadlem je ale bezesporu i skvělá kostra notebooku, která z něj činí nadstandardně kompaktní zařízení. Výrobce svůj produkt ZENBOOK 14 OLED představuje jako perfektní a bezchybný ultrabook, dovrší však tomuto silnému tvrzení? To můžete posoudit po přečtení dnešní recenze.

Design, displej a zpracování

Uvnitř balení kromě samotného Zenbooku najdete samozřejmě základní manuály a dále pak také 65W nabíječku se zakončením USB-C.

Hned v úvodu jsme zmínili jedno z největších pozitiv zařízení, čímž je jeho kompaktnost. Šířka zařízení sčítá 16,9 mm, přičemž počítač váží pouze 1,39 kg. ASUS deklaruje, že je Zenbook 14 OLED navržen pro snadné přenášení při cestování, což můžeme potvrdit. Někdo by se možná bál, že by zařízení mohlo být poněkud křehké. Vzhledem k tomu, že výrobce ke zpracování využil výhradně hliníku, tomu tak však není. Mimo to Zenbook získal certifikaci odolnosti MIL-STD-810H. ASUS se rozhodl jít cestou kruhového pantu, který se dnes už příliš často nevidí. Díky této volbě zpracování je zadní strana „hlavy“ notebooku zvednutá, což zajišťuje lepší ochlazování procesoru. Má to ještě jednu estetickou výhodu, spodní rámy díky zmiňovanému mechanismu totiž působí tenčí.

Je škoda, že zařízení lze zakoupit pouze v jednom barevném provedení, a to v grafitové barvě. Na druhou strana je varianta neutrální a elegantní. Na levé straně víka se nachází nové logo Zenbooku. Celkový design bychom s klidem označili za nadčasový a moderní.

Zařízení disponuje podsvícenou klávesnicí, kde se vypínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů nachází mezi tlačítkami delete a prt sc. Touchpad funguje velmi rychle a bezproblémově. Navíc jej můžete využít i jako numerickou klávesnici, kterou lze aktivovat krátkým podržením pravého horního rohu touchpadu.

Displej, konektivita a výdrž baterie

Nyní již k samotnému displeji, Zenbook 14 OLED je vybaven OLED panelem s úhlopříčkou 14,0 palců s rozlišením 2880 x 1800p. Poměr obrazovky činí 16:10 s hustotou pixelů 243 PPI. Co se týče obnovovací frekvence, lze dosáhnout 90 Hz. V nastavení si doporučujeme upravit dle vlastní preference, můžete však využít dynamického režimu, jenž upravuje frekvenci na základě toho, zda je notebook zrovna zapojen do sítě či ne. V případě maximálního jasu jde v základu o 400 nitů, v HDR režimu se dostane dokonce až na 600 nitů. Obrazovka se rovněž může pochlubit certifikací DisplayHDR True Black 500. Displej je jistě jednou z věcí, za které bychom zařízení dali palec nahoru. Reaguje svižně, poskytuje živé a přesné barvy a nabízí možnost úpravy teploty a omezení modrého záření. Vcelku jej tedy hodnotíme velmi kladně, ačkoli bychom vytkli jasové možnosti při venkovním využití. Na slunci totiž s nejvyšší pravděpodobností narazíte na problémy s čitelností.

Co se týče konektivity, na levé straně zařízení najdeme pouze jeden jeden port USB-A. Napravo je pak umístěn zbytek–HDMI, audio jack, dvakrát USB-C s napájením a výstupem DisplayPort a také čtečka microSD karet.

O baterii se stará akumulátor s kapacitou 75 Wh. Jako vždy si neodpustíme zmínku, že v případě skutečné výdrže samozřejmě záleží na intenzitě využití, nicméně výrobce udává až 22hodin. Opět bychom tento údaj brali s velkou rezervou, takové hodnoty bude totiž velice obtížné dosáhnout (zdali vůbec). Při poměrně intenzivním využitím včetně občasného přehrávání videí dosáhnete přibližně 10 až 12hodinové výdrže, což je i tak poměrně slušné. Když přejdeme k rychlosti nabíjení, výrobce tvrdí, že se z nuly na šedesát procent dostanete za pouhých 49 minut. To můžeme potvrdit, s přiloženou 65W nabíječkou skutečně dosáhnete těchto čísel. Pakliže chcete zařízení dobít plně, počítejte se dvou hodinovým nabíjením.

Výkon, systém, webkamera a zvuk

Počítač pro svůj chod využívá nejnovějšího procesoru AMD Ryzen™ řady 5000 v kombinaci s 16 GB RAM a grafikou AMD Radeon. Bohužel kapacita operační paměti se nedá externě navýšit. O bezdrátové připojení se stará WiFi 6E (802.11ax), o ukládání dat SSD PCIe 3.0 4x NVMe. Přestože se nejedná o zrovna nejrychlejší SSD na trhu, stále si vede poměrně dobře v porovnání s většinou notebooků stejné cenové hladiny. Kvůli integrované grafice se zařízení příliš nehodí pro gaming, jinak však výkonu není co vytknout. Zejména v porovnání s přechozími generacemi si letošní model výrazně polepšil a s výjimkou zmiňovaného gamingu si hravě poradí snad se vším, čemu jej vystavíte. V aplikaci MyAsus najdete několik možnosti nastavení režimů ventilátorů (standardní, tichý a výkonný). U výkonného režimu počítejte s vyšší hlučností ventilátoru, ale toho je nutné využít pouze u velmi náročných operací. Vcelku musíme počítač pochválit za velmi dobré chlazení CPU.

Jde o windowsový počítač, takže není žádným překvapením, že se v základu dočkáte předinstalovaného operačního systému Windows 11 Home. Tomu dělá společnost doprovodná aplikace MyAsus, která však systém příliš „nezatěžuje“. Můžete se těšit na režimy GlideX i na ScreenXpert. V základu je také předinstalovaný antivirus McAfee, jenž si samozřejmě lze odinstalovat.

Notebooku nechybí ani webkamera, která disponuje vyšším rozlišením Full HD. Po stránce kvality však nečekejte zázraky, na videohovory však s klidem postačí. Kamera nabízí i pár základních softwarových funkcí. Co se týče reproduktorů, není si na co stěžovat. Nečekejte tedy excelentní výstup, zejména když přijde na hlasitost, k domácímu využití však zabudované stereo poslouží dobře. Nechybí zde ani prostorový zvuk Dolby Atmos.

Závěr

V závěru můžeme Zenbook 14 OLED doporučit všem, kteří potřebují výkonný počítač pro práci či pro studium. Zajistí vám velmi slušný výkon, jehož potenciál pravděpodobně ani nezvládnete využít. OLED technologie vám i vašemu zdraví pro změnu zpříjemní každodenní koukaní do obrazovky. I baterie se svou výdrží nemá za co stydět, vytkli bychom akorát nemožnost jakkoli následně navýšit paměť RAM. I vzhledem k přívětivé ceně se však nebojíme říct, že jedná o jednu z nejlepších nabídek ultrabooků aktuálního trhu.