Foto: Martin Molík/ oTechnice.cz

Recenze X60 Pro: Stabilní vlajková loď

9

Design

10.0/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Systém

9.0/10

Fotoaparát

8.0/10

Video

9.0/10

Plusy

  • Stabilizace
  • Design a ergnomie
  • Výkon s rozšířením paměti RAM

Mínusy

  • Saturace barev
  • Chybí bezdrátové nabíjení
  • Slabší zvuk

Asi málokterý telefon byl v posledních týdnech vidět tolik jako Vivo X60 Pro. Tento telefon, respektive reklamy na něj, se staly symbolem Evropského fotbalového šampionátu. Značka Vivo není na tuzemském trhu příliš známá a Vivo X60 Pro se jako vlajková loď stalo výraznou vstupní tváří. Krátce po konci Eura jsme mohli telefon otestovat také v naší redakci a zde jsou dojmy, které v nás tento telefon zanechal.

Exkluzivita na první pohled

Telefon spadá svým zaměřením do kategorie vlajkových lodí, tedy nejdražších, nejvybavenějších a nejexkluzivnějších telefonů na trhu. A právě třetí zmiňovanou vlastnost projevuje telefon už při prvním setkání. Jeho krabice nemá typický tvar kvádru, ale elegantního čtverce, který působí mnohem subtilněji. Kromě telefonu krabice obsahuje také nabíječku, kabel, silikonový obal na telefon a také základní drátová sluchátka a redukci mezi 3,5 mm jackem a USB-C. Otázkou je, nakolik majitel telefonu této cenové kategorie základní drátová sluchátka ocení a zda by nebylo lepší, je do balení vůbec nepřidávat.

Designu samotného telefonu nejde nic vytknout. Má mírně protáhlejší tvar, je tedy delší a užší, díky čemuž se velmi pohodlně drží v jedné ruce a lze jej plnohodnotně ovládat. Displej telefonu s minimalistickými rámečky je přetažený přes okraje, avšak ne přehnaně. Designérům telefonu se podařilo trefit ideální míru, kdy telefon využívá výhody tohoto řešení a zároveň se nestává, že by jej uživatel omylem zmáčkl. Displej je navíc pokrytý tvrzeným sklem Gorilla Glass 6, které zajišťuje přední straně telefonu maximální bezpečí.

Pochválit musíme také zpracování zad telefonu. Ta jsou tvořena matným sklem. Materiál působí velmi exkluzivně a velkou výhodou také je, že nepůsobí jako magnet na otisky prstů jako jeho lesklí konkurenti. Jedním z hlavních lákadel telefonu je potom fotoaparát. To je vidět na první pohled, protože jeho modul je opravdu velký a výrazně vystupuje z těla telefonu. Pro jeho bezpečnost rozhodně doporučujeme využít obal na telefon.

Vlajková loď s maximální výbavou a řadou „ale“…

V otázce hardwarové výbavy patří Vivo X60 k naprosté špičce, je tu ale několik bodů, kde by se telefon mohl opravdu zlepšit. Začněme ale tím pozitivním. Velmi dobře musíme ohodnotit výkon telefonu. Ten je založený na práci procesoru Qualcomm Snapdragon 870 5G, nejedná se sice o aktuální nejvýkonnější model, avšak pro 99 procent běžných činností (včetně hraní nejnovějších her) je výkon telefonu více než dostatečný. Vše je navíc podpořeno 12GB pamětí RAM a systémem schopným přidat další 3 GB RAM virtuálně, z úložného prostoru. Telefon pak využívá de facto 15 GB RAM, což stačí na všechny myslitelné činnosti.

Velmi dobrý je také displej. Ten je tvořený AMOLED panelem s rozlišením 2376 × 1080 a podporou HDR 10+. Obnovovací frekvence je 120 Hz s možností zapnutí adaptivního režimu, který ji upravuje tak, aby byla co nejideálnější pro danou činnost. Displej tak stíhá obraz a zároveň šetří baterii. Displej má vynikající svítivost, podání barev i široké pozorovací úhly.

Displej má v sobě zabudovanou čtečku otisků prstů, která je velmi rychlá a spolehlivá. Stejně tak dobře funguje čtečka obličeje, která za běžných světelných podmínek rozezná tvář spolehlivě během zlomku vteřiny. Na fórech se objevily zmínky, že čtečka není stoprocentně spolehlivá a pokud jsou si dva lidé podobní, může dojít k odemčení telefonu, nám se to ale během testování nestalo ani jednou, takže tyto dohady nemůžeme potvrdit.

Kapacita baterie je na průměrné hodnotě 4 200 mAh. Vzhledem k ostatní výbavě telefonu poskytuje výdrž při průměrném zatížení přibližně na jeden den. Při hraní her nebo sledování videí ani to ne. Budoucí majitel tohoto telefonu tak musí počítat s tím, že je bude nabíjet každý den. Stejně jako kapacita baterie je průměrná, je průměrná i nabíječka, o které jsme se zmiňovali v předcházející kapitole. Její výkon dokáže nabít telefon za půl hodiny na úroveň přibližně 70 procent. To není špatné číslo, avšak v kategorii špičkových vlajkových lodí, které dnes sází na rychlé nabíjení, je to horší průměr. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí úplně.

Telefonu také bohužel chybí druhý reproduktor. Zvuk tak nepodporuje stereo režim a zní poměrně ploše. V této cenové kategorii bychom čekali přeci jen lepší výsledky. Poměrně špatně je na tom i haptická odezva. Ta má pouze jeden režim, který je v ruce poměrně nepříjemný, takže jsme jej během našeho testování raději vypnuli. Telefonu chybí také slot na paměťové karty, což může být dáno snahou autorů o to udržet telefon co nejrychlejší při datovém zápisu. Stačit tak musí 256GB úložiště. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že 256 GB stačí při běžném denním používání téměř na cokoliv. A pokud budete natáčet více videí ve vyšším rozlišení, bude nutné telefon občas promazat.

Vytknout musíme také absenci vyšší ochrany proti vodě a prachu, která bývá u většiny telefonů této cenové kategorie standardem. Z vyšších ochranných prvků tak telefon disponuje pouze výše zmíněným sklem se zvýšenou odolností.

Radost z čistého Androidu

Systém Vivo X60 Pro je postaven na operačním systému Android 11. Po prvním zapnutí telefonu je patrné, že výrobce do něj nedával žádné zbytečné aplikace. První minuty s novým telefonem tak nestrávíte mazáním otravných aplikací, pro které byste neměli využití. Systém je velmi dobře optimalizovaný a v kombinaci s displejem s vysokou obnovovací frekvencí je radost si jej jen tak procházet.

Výhodou systému, který Vivo X60 Pro nabízí, je, že v něm není nutné nastavovat téměř nic, ale také je možné v něm nastavit téměř všechno. Záleží jen na preferencích každého uživatele. Například záložka dynamické efekty umožňuje nastavení ikonky a přechodu čtečky otisků prstů, čtečky tváře a dalších detailů. Jde sice o drobnosti, ale jistě se najdou uživatelé, kteří je rádi využijí.

Pochválit musíme telefon také za populární režim Always on Display. Ten je podporovaný díky AMOLED displeji. V nastavení je možné jeho podobu upravit, a to včetně dvou minimalistických módů, které využívají zaoblení telefonu. Stejně jako v případě ostatních telefonů uživatelé modelu X60 Pro musí počítat s vyšší náročností na baterii.

První skutečný vestavěný Gimbal

Jedním z hlavních lákadel modelu Vivo X60 Pro je systém fotoaparátu s vestavěným stabilizačním gimbalem. I k němu se pochopitelně dostaneme, avšak pojďme si nejdřív představit fotovýbavu telefonu jako takovou. Jak jsme psali výše, fotoaparát telefonu na zadní straně je poměrně výrazný. Skrývají se v něm hned tři objektivy. Ten největší a hlavní nabízí rozlišení 48 megapixelů a ohromí především jeho světelnost f/1,48. Doplněný je potom obligátní dvojicí širokoúhlé kamery a teleobjektivu. Ty mají shodně 13megapixelové snímače a světelnost f/2,2 resp. F/2,46.

A jaké mají výsledky? Vivo X60 Pro bohužel trpí neduhem řady současných telefonů. Samotná obrazová kvalita je velmi dobrá, avšak následný post-processing je velmi silný a strhává na sebe pozornost. Projevuje se ve dvou formách – první je přílišná ostrost, díky které působí fotky nepřirozeně, a druhá je přílišná saturace barev, zvláště pak zelené. Tato estetika je poplatná původnímu asijskému trhu, kde je podobný styl fotografií oblíbený. Saturace se navíc liší i u jednotlivých objektivů. Fotoaparáty fotí velmi dobře za všech světelných podmínek a velmi dobře je zvládnutý automatický noční režim, který si díky stabilizaci gimbalu poradí i za velmi nepříznivých světelných podmínek.

Gimbal funguje na principu naklápění objektivu hlavního fotoaparátu, systém udržuje stabilitu ve dvou osách, a díky tomu je video plynulé a bez větších otřesů. V tomto směru funguje systém výtečně, avšak má to své ale. Na problémy jsme narazili při švenkování – cíleném pohybu kamerou. Systém se občas chytne nějakého objektu a pohyb kameramana se snaží stabilizovat. Poté si uvědomí, že se jedná o cílený pohyb, celý obraz se cukne a nepříjemně poskočí. S vestavěným gimbalem je proto nutné se naučit zacházet. Nejvyšší režim stabilizace je možné používat s rozlišením 1080p a 60 FPS, celkově dokáže telefon natáčet v rozlišení 4K při 60 FPS, při této kvalitě však stabilizace nefunguje.

Zajímavá je také přední kamera, respektive režimy selfies, které nabízí. V první řadě jsou k dispozici návody na to, jak dosáhnout několika vybraných póz. Po výběru té správné zobrazí telefon vodící linky, které poradí, jak se správně srovnat, a dosáhnout tak požadovaného výsledku. Druhá funkce související se selfies je režim krásy (který je možné zapnout i při focení zadním fotoaparátem) v režimu portrétu. V něm se naplno ukáží možnosti umělé inteligence a je možné v reálném čase upravovat celou řadu parametrů obličeje. Při hraní s touto funkcí jsem si připadal jako při vytváření postavy v nějaké RPG hře.

Závěr

Vivo X60 je na první pohled krásný exkluzivní telefon, který po právu svým příchodem vzbudil mezi milovníky špičkových technologií rozruch. Jedná se o skvělý telefon s několika exkluzivními funkcemi, které jsou bohužel vyvážené několika ale, které dělí telefon od absolutní špičky.

Absolutorium si zaslouží tvůrci za design a ergonomii telefonu. Pracuje se s ním skutečně skvěle, konstrukce telefonu působí subtilně a zároveň je velmi bytelná, bohužel ale chybí vyšší stupeň odolnosti. Skvělý je displej, který je přehnutý přes okraje přesně tak akorát. Má vynikající zobrazovací parametry, nechybí Always on Display a režim adaptivní změny obnovovací frekvence. První ligu hraje X60 pro i po stránce výkonu (ačkoliv nemá nejnovější čip Snapdragon). Pochválit musíme inovativní řešení rozšíření paměti RAM.

Bohužel chybí stereoreproduktor nebo bezdrátové nabíjení, což nebývá u telefonů této cenové kategorie zvykem. Marketingová kampaň sází především na fotoaparát, ten je skvělý, avšak není pro každého, někdy je pomoc umělé inteligence až příliš výrazná. Hlavní devízou je potom pokročilá stabilizace videa. Ta funguje výtečně, avšak je potřeba naučit se s ní pracovat a znát některé její limity, respektive vlastnosti.

Cenovka telefonu je 19 999 Kč, což je cena adekvátní vlajkové lodi. Otázkou je, jestli některé z nedostatků telefonu nepřesunou pozornost potenciálních kupců jinam.