Samsung představil letní nálož novinek, nabízí lepší displeje, kameru skrytou pod obrazovkou i cenovou dostupnost

Srpen je pro mobilní divizi společnosti Samsung každoročně velmi důležitý měsíc. Představuje se totiž várka novinek pro podzimní předvánoční trh. A nejinak je tomu v letošním roce, ačkoliv jedna zásadní změna nastala – řada Note je minimálně pro letošní rok nahrazena dvojicí skládacích telefonů Fold a Flip.

O tom, co Samsung představí, jsme měli povědomí díky řadě rozsáhlých úniků, přestože na mnohá překvapení nedošlo, stojí rozhodně mobilní jedničky současnosti za pozornost, zrekapitulujme si tedy, co nám Samsung nabídl.

Galaxy Buds 2 – cenově dostupný nástupce modelu Plus

Pro neinformovaného uživatele může být trochu těžké vyznat se v nabídce sluchátek společnosti Samsung. Až doposud se všechna vydaná sluchátka jmenovala Buds bez číslovky, většina z nich pak měla nějaký přívlastek. Na úplně původní Galaxy Buds navázala varianta označovaná jako Plus, která zlepšovala některé jejich vlastnosti. Na ně potom navázala stylová sluchátka Buds Life se specifickou konstrukcí a funkcí ANC. Ta zůstala i ve sluchátcích Buds Pro, která se objevila letos v zimě.

Nově představené Galaxy Buds 2 navazují na model Buds Plus, tedy cenově dostupná bezdrátová sluchátka střední třídy. Oproti svým předchůdcům prošly razantní změnou jak ve výbavě, tak po stránce designu. Ostré hrany byly nahrazeny oblejším řešením a z podlouhlé krabičky se stala čtvercová.

Hlavní novinkou je potom systém aktivního potlačení hluku, který druhá generace Budsů nabízí. Oproti výše uvedeným variantám Life a Pro ale nemají automatické přepínání na základě detekce hlasu, takže pokud chce uživatel přejít do propustného módu, musí změnit nastavení v telefonu nebo chytrých hodinkách. Zajímavou novinkou je také průvodce výběrem správné velikosti špuntů, kdy v několika krocích sluchátka automaticky změří, jaký hluk se dostane do ucha uživatele zvenku a podle toho následně doporučí změnu ucpávek. Sluchátka nabídnou nově dva reproduktory – jeden pro basové tóny a druhý pro středy a výšky. Trojice mikrofonů by pak měla lépe zachytit hlas uživatele v případě, že jsou sluchátka používána jako handsfree nebo pro příkazy asistentům.

Baterie sluchátek by měla vydržet na 5–7 hodin v závislosti na tom, zda má, nebo nemá uživatel aktivní funkcí ANC. Samotné pouzdro pak vystačí na čtyři plná nabití sluchátek. Výsledná výdrž se tak pohybuje okolo 20 hodin.

Nová sluchátka by se na český trh měla dostat 27. srpna a jejich cena je stanovena na 3 799 Kč.

Galaxy Watch Series 4 – nový operační systém, Google Pay v ČR a dostupná cena

Druhou novinkou, kterou Samsung představil, je nová generace jeho chytrých hodinek. Ta v sobě nově zahrnuje jak klasické, tak sportovní verze hodinek, takže se portfolio hodinek Samsungu výrazně zpřehlední. Hodinky se navíc liší pouze vzhledem a použitými materiály (řada Classic používá nerezové pouzdro hodinek, zatímco verze Activ hliníkové), funkce a vnitřní výbava je u obou modelů stejná.

Asi nejočekávanější (již známou) novinkou je partnerství společnosti Samsung a Google na novém operačním systému Wear OS. Ten je na první pohled podobný oblíbenému Tizenu, avšak je navázán na rozsáhlejší ekosystém Google. Aplikace a softwarové doplňky pro hodinky tak budete nově vybírat v obchodě Play. Systém Android zároveň dokáže aplikace v telefonu a na hodinkách propojit, a když se objeví aktualizace, stáhne se do obou zařízení zároveň. Velmi důležitou funkcí potom je možnost placení, a to i na území ČR. Právě v souvislosti s uvedením nových hodinek bude od 27. srpna funkce Google Pay přístupná i v ČR (minimálně tedy u hodinek Samsung).

Důležité jsou i zdravotní funkce – vedle krevního tlaku, okysličení krve a tepové frekvence nabízí Watch 4 nově také měření množství tuků, svalů a vody v těle. K dispozici je také detekce pádu spojená s následným zavoláním SOS v případě, že hodinky vyhodnotí naléhavou situaci. K dispozici je také ovládání gesty, vyšší svítivost displeje a 5nm procesor.

Obě verze hodinek budou k dispozici ve dvou velikostech, jejich LTE vybavené E-SIM verze navíc budou nabízet vybraní operátoři. Ceny hodinek budou začínat na příjemných 6 999 Kč u verze Activ.

Flip 3 – výrazný krok kupředu

Další hvězdou programu se stal telefon Flip 3. Společnost Samsung záměrně v číslování přeskočila 2, aby se toto moderní véčko dostalo na stejnou úroveň jako jeho větší partner Fold, kterému se budeme věnovat níže.

Konstrukčně se Flip od svého předchůdce příliš neliší, jedná se o telefon s ohebným displejem ve stylu véčka. Telefon ve složeném stavu je poměrně malý, avšak v otevření odhalí 6,9 palcový displej. Svými základními rozměry a váhou se model od svého předchůdce neliší. Hlavní displej zůstává stejný, tedy AMOLED 2X s rozlišením FHD+. Nově však nabídne adaptivní obnovovací frekvenci s maximální hodnotou 120 Hz. Po stránce designu se kromě výraznějšího předního displeje, který dává telefonu moderní tvář, Samsung uchýlil k matnému podání krytu těla. Flip 3 díky tomu působí mnohem serióznějším dojmem.

Co se naopak posunulo, je přední displej, jehož úhlopříčka se téměř zdvojnásobila, a je díky tomu mnohem užitečnější. Rozšíří se také množství widgetů, které na něm lze využít. Fotografický modul je totožný s tím, který nabízí vlajková řada Galaxy S21, tedy 12 Mpx, Dual Pixel, OIS, F1,8, 1,4μm doplněný ultraširokoúhlým senzorem s rozlišením 12 Mpx a minimální clonou F2,2. Důležité je také nové krytí fotoaparátu extrémně odolným sklem Gorila Glass Dx. Po stránce procesorové výbavy nabízí Snapdragon 888 podporovaný 8 GB RAM, výkonu by tedy měl mít tento telefon opravdu na rozdávání. Samozřejmostí je podpora 5G sítí.

Velmi příznivá je potom prodejní cena. Ta je 26 999 Kč za verzi se 128GB úložištěm a 28 999 Kč za dvojnásobek. Už od svého vydání tak je nový Flip 3 cenově dostupný.

Fold 3 – hlavní hvězda

Pokud o řadě S21 mluvíme jako o vlajkových lodích, řada Fold je svými možnostmi ještě o něco výše. Jedná se o velmi unikátní telefon, který prošlapává cestu celému odvětví. Základní koncept zůstává stejný – rozkládací telefon s velkým 7,6palcovým displejem uvnitř a menším 6,2palcovým displejem na vnější straně. Ten je naprosto plnohodnotný a není problém ovládat celý telefon jeho prostřednictvím.

Nově se u modelu Fold objevuje odolnost proti vodě, konkrétně vyjádřená standardem IPX8. X v tomto případě vyjadřuje odolnost vůči pevným částicím (především prachu), tu Samsung negarantuje. Proti vodě je Fold odolný tak, že dokáže setrvat v hloubce 1,5 metru, uživatel tedy nemusí mít obavu používat jej ve vaně.

Velkou novinkou je selfie kamera u vnitřního displeje. Ta je nově skrytá pod displejem, respektive má být. V místě, kde kamera reálně je, museli konstruktéři kvůli zvýšení množství světla snížit hustotu pixelů. Tato změna je zvláště u světlého pozadí poměrně patrná. Z dálky působí displej jednolitě, avšak při pohledu z běžné uživatelské vzdálenosti je patrná. Po krátké době používání se ale na malé kruhové pole dá zvyknout a nevnímat je.

Další zásadní novinkou u Foldu 3 je podpora populárního pera S Pen. Ten bude dostupný ve dvou verzích, obě se přitom musí dokoupit zvlášť. Základní verzí je pasivní S Pen, prodávat se bude i vylepšená verze S Pen Pro s vlastní baterií, která bude kompatibilní i s jinými zařízeními Samsung (po změně frekvence pomocí přepínače). Podporu dotykového pera má pouze hlavní displej telefonu.

Drobné, ale praktické změny proběhly také v systému telefonu. Prostředí hlavního displeje je možné lépe personalizovat pro efektivnější práci. Je možné měnit poměr stran oken jednotlivých aplikací, ukládat jednotlivé aplikace nebo jejich skupiny do bočního panelu a rychle je vyvolávat dle potřeby. Otázkou je, jestli telefony Fold definitivně nahradí sérii Note. Ta však má stále poměrně velké množství fanoušků, takže je možné, že se budou obě řady střídat. Samsung o tom však mlčí.

Dobrou zprávou je, že Fold 3 bude krátce po vydání dostupný také v ČR a jeho cena je stanovena na 46 999 Kč za verzi se 256 GB a 48 999 Kč za 512GB verzi. Samsung předpokládá, že celosvětově prodá v letošním roce dohromady přes 6,5 milionu skládacích telefonů.