Šetření odhalilo kriticky nezabezpečené body v počítačovém systému americké armády

Zpráva o počítačové bezpečnosti americké armády vytvořená odbornou komisí pro tamní vládu, ukazuje, že má v některých místech značné rezervy. Úřad vlády pro odpovědnost (GAO) odhalil, kritickou zranitelnost téměř ve všech zbrojních systémech vyvinutých mezi léty 2012 a 2017, které testoval.

Podle padesátistránkového dokumentu, který shrnuje výsledek šetření, uvádí, že některé nejmodernější zbraňové systémy využívané armádou mohou být poměrně snadno napadeny a to za použití základních háčkovacích nástrojů. Ohrožené jsou mimo jiné i nejmodernější proudové letouny F-35 nebo raketové systémy.

Hlavní výtky k bezpečnosti byly shrnuty do několika bodů:

  • Pentagon nezměnil výchozí hesla na řadě zbraňových systémů, některé z hesel byla tak triviální, že je komise prolomila během deseti vteřin.
  • Najatý tým „bílých“ hackerů byl schopný získat kontrolu nad vybraným zbraňovým systémem a mohl v reálném čase sledovat, jak operátoři reagují na jednotlivé kroky narušení.
  • Během jedné hodiny, se podařilo dvoučlennému týmu proniknout do zbrojního systému a v tentýž den nad ním získal plnou kontrolu.
  • Během testů se různým týmům podařilo kopírovat, měnit nebo mazat data v různých systémech. Jednomu týmu se podařilo nepozorovaně ukrást 100 GB dat.

Pentagon podle GAO nezná zranitelnost svého systému v plném rozsahu. Největším problémem je, nedisciplinovanost některých pracovníků a především velké množství různých systémů, které spolu musí komunikovat. Armáda používá řadu systémů, různého stáří a nemá jednotnou platformu. Kódy některých starších systémů jsou zranitelné a následně poskytnou přístup i do jiných částí sítě. Problém také může být v tom, že některé složky armády schopnosti počítačů a jejich bezpečnost podceňují.

Je velmi pravděpodobné, že po zveřejnění této zprávy čeká americkou armádu rozsáhlá restrukturalizace počítačových systémů. Právě kybernetické útoky jsou v dnešní době nejpoužívanějšími akty agrese a jak ukázaly testy, zvládne je i poměrně malý počet lidí.

Zdroj: bbc.com