Foto: Unsplash

Sonda detekovala přítomnost rádiových signálů v atmosféře Venuše, mají přirozený původ

Sonda Parker Solar Probe vyslaná agenturou NASA přinesla zajímavá zjištění. Při svém třetím průletu kolem Venuše zaznamenala v její atmosféře rádiové signály. Ty nepochází z umělého zdroje, ale vyskytují se přirozeně v důsledku sluneční aktivity. Jde o důkaz, že prostředí na Venuši prochází změnami v závislosti na 11letém cyklu Sluneční aktivity.

Ačkoliv byla sonda Parker primárně navržena pro zkoumání Slunce, její největší objevy zatím souvisí s Venuší. Sonda využívá oběžnou dráhu Venuše k tomu, aby se dostala do relativní blízkosti Slunce. K naší nejbližší hvězdě se díky tomu dostane až na vzdálenost 6,9 milionů kilometrů (Země je od Slunce vzdálená 149 milionů kilometrů). Z této vzdálenosti může detailněji studovat dění na Slunci včetně vzniku slunečných větrů a korony.

Navíc se ukázalo, že sondu lze využít právě ke studiu Venuše. V nedávné době se vědcům podařilo dírou v mracích, které jsou součástí atmosféry Venuše, zachytit obrázek jejího povrchu. Vědce Venuše velmi zajímá, protože je v řadě aspektů podobná Zemi. Má podobnou velikost, chemické složení i umístění ve Sluneční soustavě. Život na ní ale kvůli vysokým teplotám nemůže existovat.

Jedna teze také mluví o tom, že možnou výhodou umožňující život na Zemi je také poměrně silné magnetické pole, které naše domovská planeta má. To brání atmosféře, která chrání povrch Země, unikat do okolního vesmíru. Nový objev dokazuje, že se atmosféra Venuše významně mění v přibližně jedenáctiletém cyklu. Nová data budou výrazným impulzem pro nový výzkum.

Zdroj: gizmodo.com