Foto: se svolením Tel Aviv University

Spojením umělé inteligence s tykadly kobylek vznikl kyborg, který dokáže detekovat pachy

Předpokládá se, že již v letošním roce budou existovat kamery a mikrofony, které se vyrovnají, nebo dokonce překonají schopnosti lidského zraku a sluchu. Ale přes veškerý technologický pokrok se donedávna nepodařilo sestrojit vynikající umělý čichový orgán. Nyní se ale vědcům pravděpodobně podařilo učinit průlom i v této oblasti. Zajímavé přitom je, že k tomu využili orgán, který vytvořila příroda.

Ve studii zveřejněné v časopise Biosensor and Bioelectronics skupina vědců z Telavivské univerzity uvedla, že vytvořila robota, který dokáže identifikovat několik základních pachů s 10 000krát větší citlivostí než některé specializované elektronické přístroje.

Svého robota popisují jako biohybridní platformu (tedy kyborga). Je vybaven sadou tykadel odebraných z pouštní kobylky, které jsou připojeny k elektronickému systému, jenž měří množství elektrického signálu, který tykadla produkují, když detekují pach.

Robota propojili s AI algoritmem, který se naučil charakterizovat pachy podle jejich výstupního signálu. Tým tak vytvořil systém, který dokázal spolehlivě rozlišit osm pachů, včetně pelargonie, citronu či marcipánu, a dvě směsi různých pachů. Vědci tvrdí, že jejich robot by jednou mohl být využit k detekci drog a výbušnin.

Ve videu z univerzity v Tel Avivu (pod tímto článkem) se tvrdí, že robot je „vědeckou prvotinou“, nicméně již loni v červnu vědci z Michiganské státní univerzity publikovali studii, v níž podrobně popsali umělý systém, který využíval chirurgicky upravené kobylky k detekci rakovinných buněk. A dokonce již v roce 2016 se vědci pokusili proměnit kobylky v kyborgy určené na detekci bomb.

Zdroj: engadget.com