Zdroj: blushiftaerospace.com

Startup BluShift hlásí první úspěšný start rakety využívající biopalivo

Start rakety není v dnešní době nijak výjimečná událost, protože se vývoji namířenému směrem k oběžné dráze věnuje celé řada společností. Přesto se objevují zajímavé novinky, na které je dobré se zaměřit. A jednou takovou je první úspěšný start rakety, která pro svůj pohon využívá biopaliva.

Za prvním úspěšným testem tohoto typu rakety stojí společnost BluShift Aerospace se sídlem ve státě Maine. Raketa Stardust 1.0 úspěšně odstartovala 31. ledna. Původně byl start naplánovaný na dřívější termín, avšak musel být posunutý kvůli problémům s počasím i selhání tlaku ventilů.

Test byl poměrně skromný, raketa vylétla do výšky pouhých 1200 metrů a následně se zřítila na zem. Samotná raketa s výškou šest metrů ale prokázala životaschopnost systému MAREVL (Modular Adaptable Rocket Engine for Vehicle Launch) i samotné vize vesmírného programu na bázi biopaliva.

Společnost doufá, že první úspěch by mohl být signálem pro investory a pomůže připravit možnosti pro větší a ambicióznější rakety. Ještě na letošní rok je naplánovaný start rakety Stardust 2.0, která by měla dosáhnout vyšší rychlosti a delší doby letu. Prozatimním cílem je vyvinutí rakety Red Dwarf schopné vyvést na nižší oběžnou dráhu užitečné zatížení s hmotností třicet kilogramů.

BluShift (stejně jako další konkurenční společnosti Rocket Lab a SpaceX) doufá, že se ji podaří snížit náklady na jeden let do vesmíru, a díky tomu zpřístupní množnosti nižší oběžné dráhy více subjektům z řad firem i výzkumných institucí.

Zdroj: engadget.com