Startup Guru přiveze na CES svůj projekt bezdrátového nabíjení pomocí rádiových vln

Bezdrátové nabíjení je stále v plenkách. Ačkoliv má dnes většina mobilních telefonů a hodinek vyšší třídy funkci bezdrátového nabíjení mezi podporovanými, stále musíme počítat s řadou omezení. Tím hlavním je nutná fyzická blízkost nabíječky a zařízení, neboť fungují na principu elektromagnetické indukce dvou cívek.

Zástupci startupu Guru, který nedávno vznikl na California Institute of Technology, tvrdí, že dosáhli v technologii bezdrátového nabíjení výrazného pokroku. Jejich ambice opravdu nemůžeme označit za malé, neboť mají cíl změnit koncept bezdrátového nabíjení od jeho samotné podstaty. Jejich technologie je podle jejich slov malá, levná a dostatečně účinná, aby ji bylo možné komercionalizovat.

Bezdrátový nabíjecí systém společnosti Guru používá k přenosu energie vysokofrekvenční rádiové vlny, které jsou podobné tzv. milimetrovým vlnám (mmWave), které jsou v USA součástí rozvíjejícího se systému 5G sítí.

První veřejná prezentace této inovace proběhne na veletrhu CES, kde startup představí hned tři zařízení, jež systém rádiového bezdrátového nabíjení používají. Prvním z nich je nabíječka o velikosti psacího stolu, jež je schopná nabíjet přístroje, které jsou umístěny přímo na ní i v jejím blízkém okolí. Druhým pak vysílač o velikosti stropní dlaždice s větším dosahem. Trojici doplňuje domácí robot podobný vysavačům Romba, který dokáže objíždět a nabíjet drobné spotřebiče v domácnosti.

Spoluzakladatel a generální ředitel startupu Guru Florian Bohn připomíná, že myšlenka přenosu energie bezdrátově na dlouhé vzdálenosti není nová. Ve svých konceptech s ní počítal například Nikola Tesla. V posledních několika desítkách let se vědcům a inženýrům daří koncepty staré často více než sto let experimentálně ověřit. Pomáhá jim v tom především rychlý rozvoj elektroniky.

Jestli společnost Guru se svou poměrně velkolepou vizí skutečně uspěje, zatím nedokážeme říci. Je však pravděpodobné, že právě bezdrátový přenos energie, ať už bude jakýkoliv, se bude v budoucnu rozvíjet.

Zdroj: theverge.com