Zdroj: Flickr

Superpočítače na univerzitách v Evropě napadli hackeři

V posledních několika letech se stal výkon počítačů stal v souvislosti s těžbou kryptoměn obchodním artiklem o něž byl obrovský zájem. Díky zájmu o výkonný hardware byly téměř rok běžně nedostupné některé grafické karty a čím dál častěji se objevovaly také různé formy počítačových útoků, které umožňovaly doslova kradení výkonu cizích počítačů.

A jak ukázal minulý týden tyto útoky hrozí neustále, a to i na poněkud neobvyklých místech. Minulý týden totiž informovaly o rozsáhlých útocích univerzity po celé Evropě. Ty zaznamenaly aktivitu malwarových programů pro těžbu měny Monero na svých speciálních výkonných superpočítačích. Samotný útok na počítače by nebyl tolik neobvyklý, zdá se ale, že útok podniklo několik hackerů, z nichž měl každý k systémům počítačů přístup.

Bezpečnostní systémy počítačů prolomili hackeři pomocí útoku typu SSH a to z Polska, Kanady a Číny. Využívali přitom soubory s podobným názvem i stejného typu zranitelnosti u cílových počítačů. Odborníci odhadují, že jednotliví pachatelé byli na útoku domluvení.

Otázkou zůstává motivace útočníků. Mohou jí být samotné peníze z těžení kryptoměn. Zároveň však odborníci upozorňují na to, že řada univerzit po celém světě dala k dispozici výkon svých superpočítačů k výpočtům a výzkumu týkajících se onemocnění Covid-19. Panuje proto obava, jestli pravým cílem nebyla právě data týkající se tohoto vysoce aktuálního problému. Ať už je důvod jakýkoliv je poměrně znepokojujícím faktem, že v době, kdy je výkon super superpočítačů extrémně potřebný, může dojít k takto rozsáhlému narušení jejich systémů.

Zdroj: engadget.com