Zdroj: cyberpeaceinstitute.org

Světové osobnosti podepsaly petici vyzývající vlády, aby bránily kyberútokům na nemocnice a zdravotnická zařízení

Zdravotní krize, která v posledních měsících trápí téměř celý svět, ukázala, jak klíčová je lékařská infrastruktura. V zemích s méně dostupným zdravotnictvím si onemocnění Covid-19 vyžádalo více obětí. Bohužel s sebou zdravotní krize přinesla i fenomén kybernetických útoků na nemocnice. Ty se dotkly i několika českých nemocnic.

Tyto útoky jsou bezprecedentní a spekuluje se, že některé z nich byly uskutečňovány s vědomím vlád v některých zemích. Významné osobnosti z celého světa v čele s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albright se proto rozhodli podpořit iniciativu CyberPeace a sepsali prohlášení protestující proti útokům na nemocnice a zdravotnická zařízení. Pod dokumentem jsou podepsaní laureáti Nobelovy ceny míru, bývalí prezidenti, ředitelé mezinárodních organizací a další významní vlivní činitelé.

Jedním ze signatářů je také Eugene Kaspersky, CEO  společnosti Kaspersky. „Od začátku pandemie COVID-19 jsme svědky toho, jak tuto situaci kyberzločinci zneužívají ve svůj prospěch. Mnoho zemí bohužel muselo čelit kybernetickým útokům na nemocnice a zdravotnická zařízení, což považujeme za teroristické útoky. Dokud bude koronavirus nadále celosvětovou hrozbou, budou jej útočníci nadále používat pro své nekalé aktivity. Proto se nyní snažíme maximálně pomáhat zdravotnickým zařízením. V březnu jsme se jim rozhodli poskytnout plné verze našich produktů na šest měsíců zcela zdarma. Nyní ale vyzýváme vlády a mezinárodní organizace, aby přijaly rázná opatření, která by zastavila tyto mnohdy život ohrožující hackerské útoky na zdravotnická zařízení,“ komentuje svůj podpis pod otevřeným dopisem Eugene Kaspersky.

Nemocnice by se stejně jako v konfliktech vedených konvenčními zbraněmi měly stát i v kybernetické válce cíli, na něž se zásadně neútočí.

Zdroj: tisková zpráva