Zdroj: commons.wikimedia.org

USA vyšetřují největší hackerský útok posledních let, zaměřený byl na vládu a úřady

Spojené státy se vzpamatovávají z jednoho z největších a především nejúspěšnějších hackerských útoků v historii. Ten není výjimečný plošným rozsahem, ale spíše přesným zacílením. Zatím neznámým hackerům se podařilo infikovat sytém aktualizací programu Orion, který je produktem společnosti SolarWinds a využívá jej řada veřejných institucí včetně úřadů vlády. Právě na ni byl útok zřejmě cílený.

Problém se přitom nemusí týkat pouze USA, ale řady zemí na světě včetně ČR. Podle prvních odhadů si aktualizace z března a června letošního roku stáhlo osmnáct tisíc institucí napříč celým světem. Útočníci mohli potenciálně získat přístup k e-mailové korespondenci, souborům na cloudových úložištích. Vyšetřování dopadu útoků, který byl veřejností odhalen na začátku tohoto týdne, stále trvá. NÚKIB odmítl komentovat, zda je doložen nějaký případ přímo z České republiky.

Prvním, ale spíše kosmetickým krokem, bylo stažení seznamu klientů ze stránek společnosti SolarWinds. Ta má více 330 000 klientů mezi velkými společnostmi i státními úřady, 33 000 z nich používají produkt Orion a necelých 18 000 z nich se mohl přímo týkat útok. Mluvíme tu však o institucích a společnostech, nikoliv o koncových uživatelích. Těch bude pravděpodobně mnohem více.

Obětí útoku se stali i odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti FireEye, kteří na aktivity hackerů jako první upozornili. Podle nich má útok znaky práce ruských hackerů, ačkoliv to nelze potvrdit. Ruská federace se od útoku oficiálně distancovala. Útok v současnosti vyšetřuje celá řada úřadů a bude se jím zabývat i americká vláda.

Zdroj: bbc.com