V Bílém domě se dnes sejdou vysocí činitelé technologických gigantů jako Google, Amazon nebo Facebook, tématem bude AI

Řídící pracovníci 38 předních amerických technologických společností včetně Amazonu, Googlu nebo Facebooku budou dnes v Bílém domě probírat otázku AI. Společně zaměří pozornost na to, co pro tuto perspektivní technologickou oblast může vláda legislativně udělat a jakým způsobem ji lépe a efektivněji financovat.

Bílý dům se v poslední době dostal pod palbu kritiku kvůli tomu, že tento sektor a s ním spojené etické otázky víceméně ignoruje. K tomu přispěl i výrok ministra financí Stevena Mnuchina z loňského roku, který prohlásil, že „se vůbec neobává“ nahrazení amerických dělníků a dalších pracovníků roboty.

Přestože jsou USA na poli umělé inteligence dlouhodobě považovány za světového lídra, odborníci varují, že tomu tak nemusí být věčně – podle kritiků nedělá vláda dost pro to, aby si USA dominantní pozici udržely. Ostatní země jsou v tomto ohledu aktivnější – např. Francie se letos zavázala, že do roku 2022 investuje do výzkumu AI 1,5 mld. eur, Velká Británie se zaměřuje na etiku AI a na tuto oblast vynakládá stovky milionů liber a Čína dala již loni najevo, že její ambicí není nic jiného než se stát do roku 2030 v odvětví výzkumu i aplikace AI světovým lídrem.

Americká vláda na rozdíl od zmíněných zemí zatím neoznámila, že by se nějakým způsobem chystala v tomto směru koordinovat své aktivity nebo že by hodlala financování výzkumu AI výrazněji posílit. Jistý dílčí pokrok tu nicméně je – v září loňského roku Bílý dům oznámil, že z rozpočtu vyčlení minimálně 200 mil. dolarů na vzdělávací programy v předmětech STEM (věda, technologie, technické obory jako např. strojírenství  a matematika), a letos v dubnu povolil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv používání AI systému, který dokáže diagnostikovat diabetickou retinopatii bez asistence lékaře.

Kromě toho dala vláda nedávno najevo, že nebude zatěžovat zbytečnou regulací firmy nebo města testující v praxi autonomní auta, drony a jiné moderní technologie, aby s nimi mohly co nejvolněji experimentovat.

Trumpův tým se podle ekonomů a dalších expertů naopak téměř nezabývá otázkou dopadu automatizace na pracovní trh, což dokazuje např. i uvedený Mnuchinův výrok. Odborníci se domnívají, že prostředky by vláda měla vynakládat zejména na rekvalifikaci zaměstnanců a rozjezd nových kariér.

 

Zdroj: theverge.com