Vláda USA podpoří prvních deset projektů rozvoje dronových služeb

Drony zřejmě představují budoucnost dopravy, otázkou je v jaké formě a v jakých oborech najdou své využití. Toho si vědoma i současná vláda USA a proto před půl rokem oznámila vytvoření programu podpory vývoje dronových služeb na území USA.

Tamní ministerstvo dopravy nyní vyhlásilo prvních deset projektů, jež byly v rámci toho programu podpořeny. Mezi nimi jsou univerzity, městské části i místní úřady, které by měli v blízké době pracovat na rozvoji dronové dopravy v praxi. Do projektu jsou zapojené některé významné soukromé podniky, s nimiž by měly vybrané státní podniky spolupracovat, jedná se například o dopravní gigant FedEx nebo televizi CNN.

Jednou z podpořených institucí je například Florida’s County Mosquito Control District, malá vládní agentura, která by prostřednictvím dronů ráda monitorovala stavy komáří populace a v případě přemnožení jejich počet za pomoci postřiků regulovala.

Při společných zkouškách, by měly být testovány různé možnosti využití dronů, od dopravy, přes žurnalistickou činnost, využití ve zdravotnictví nebo začlenění do záchranného systému. Cílem je také vytvořit soubor pravidel pro integraci dronů do běžné dopravy. V USA je v současnosti registrovaných 1,1 milionu dronů a 90 000 pilotů, velké množství dalších registrováno není.

Součástí programu by se mělo stát i rozšíření současných povolení dronových letů, tak aby ve vybraných případech mohly drony oficiálně létat nad davy, létat v noci nebo v jiných situacích a místech, kde je dronový provoz v současnosti zakázaný.

Deset vítězů bylo vybráno z dohromady 149 přihlášených projektů. Pokud chtějí vybrané projekty podporu od státu musí plně spolupracovat  s federálním úřadem pro bezpečnost letectví a poskytovat mu veškerá data o své činnosti. Ten pak data využije při tvorbě nové federální vyhlášky, která by v budoucnu provoz dronů upravovala.

Zdroj: transportation.gov