Vanuatu začne testovat přepravu vakcín drony

Vanuatu začne jako první na světě v pilotním provozu přepravovat očkovací látky pomocí dronů. Vláda podepsala kontrakty se dvěma společnostmi vyrábějícími drony, které mají dodávat na teplotu citlivé vakcíny do 39 odlehlých vesnic. Na projektu se podílí organizace UNICEF (Dětský fond OSN), podle níž by drony mohly pomoci zvýšit pokrytí země vakcínou z 85 na 95 %.

Malý tichomořský stát je souostrovím skládajícím se z 83 ostrovů, jež se rozkládají na ploše 1300 km2. Ze země a vzduchu je přístupná jen třetina země, takže dodávky zdravotnických služeb představují velký logistický problém. Do těžko přístupných vesnic se zdravotničtí pracovníci autem nebo lodí dostanou běžně až za několik dní, přeprava drony by jim tak ušetřila mnoho času a námahy, protože ve většině případů by dronům měla trvat cesta maximálně  hodinu.

Podle Andrewa Parkera, šéfa terénní kanceláře organizace, byly vakcíny vybrány jako první lék pro přepravu drony proto, že jsou choulostivé, drahé a je složité je dopravovat bezpečně. Zároveň upozornil i na rizika – drony se prý mohou např. zřítit do moře nebo narazit do hor a také není jisté, jestli budou fungovat spolehlivě uprostřed tropických bouří nebo při prudkých větrech. Rovněž není jisté, jak obyvatelé přijmou samu existenci dronů. V této souvislosti vláda a UNICEF spustily osvětovou kampaň, která obyvatele vesnic s touto technologií blíže seznamuje.

Jedním z dodavatelů dronů je australská společnost Swoop Aero, jejíž šéf Eric Peck uvedl, že drony budou do vesnic létat dvakrát denně a že jsou schopné létat do vzdálenosti až 100 km a unést 2,5 kg nákladu. Zpočátku budou drony ovládány z největších vesnic na každém ostrově, podle Pecka však mají potenciál, aby bylo možné je časem obsluhovat odkudkoli na světě pomocí iPadu.

Pokud se pilotní provoz osvědčí, drony by mohly v budoucnu přepravovat i další zdravotní zásoby, např. krev, nebo být používány ke sbírání patologických vzorků a jejich přepravování do centrální laboratoře kvůli testům.

 

Zdroj: theguardian.com