Vědci nainstalovali v zóně smrti pod vrcholem Mount Everestu nejvýše položenou meteorologickou stanici na světě

Meteorologie má za sebou velký úspěch, který zase o něco prohloubí znalosti lidí o planetě Zemi. Týmu složeného z vědců a zkušených horolezců se v nedávné době podařilo pod vrchol nejvyšší hory světa instalovat pět automatizovaných stanic sloužících k měření klimatu. Se svou nadmořskou výškou 8 430 jsou nejvýše položenými zařízeními svého druhu na světě. Jejich úkolem je zaznamenávat údaje o klimatických podmínkách v jednom z nejméně přívětivých míst na zemi, pomocí satelitů potom posílají svá data vědeckým institucím k dalšímu vyhodnocení.

Automatické meteorologické stanice jsou pro znalost této oblasti klíčové, protože zde panují po většinu roku podmínky, ve kterých by lidská posádka nebyla schopna přežít. Období, kdy je možné na horu vystoupit, trvá pouhých několik týdnů v roce (v současnosti zrovna končí), důvodem jsou právě nepříznivé klimatické podmínky. Nyní budou mít vědci díky meteorologickým stanicím přehled jaké na hoře panuje počasí, a to doslova v reálném čase.

Nová meteorologická stanice je součástí projektu Perpetual Planet Extreme společnosti National Geographic Society. Ten je podle svých slov největším vědeckým výzkumem v historii zaměřeným na horu Mont Everest.

Stanice instalované přibližně 300 metrů pod vrcholem je opravdu odolná. Musí čelit rychlosti větru přesahující v nárazech 300 kilometrů za hodinu a teplotám padajícím pod 50°C. Kromě samotných odborníků se instalace účastnila také početná výprava šerpů, kteří byli díky dobré aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky výraznou pomocí.

Jedním z hlavních úkolů stanice bude monitorovat dopad změny klimatu na nejvýše položené místo naší planety. Změny pozorují samotní horolezci, díky ubývání ledu dochází na některých cestách k nebezpečnému rozpadávání ledovců a objevují se i těla mrtvých horolezců, které kdysi pohltil led.

Zdroj: gizmodo.com