Vědci podchladili Lego na teplotu blížící se absolutní nule, zkoumají možnosti využití jeho plastů v kvantových počítačích

Jak se asi chová Lego při absolutní nule? Ačkoliv tato otázka zní, jako by si ji položil žák po jedné z prvních hodin fyziky, je naprosto relevantní a vědci jí věnovali seriózní pozornost. Důvod byl jednoduchý, experiment měl ověřit možnosti využití plastových materiálů podobných tomu, z něhož jsou vytvořeny kostičky stavebnice Lego, při stavbě kvantových počítačů.

Kvantové počítače totiž pracují při velmi nízkých teplotách, blížících se absolutní nule. Materiály, které špatně vedou teplotu a jsou tak dobrými termo izolanty, jsou při jejich stavbě nezbytné. Existuje velké množství průmyslových plastů, jež jsou přímo pro tento účel vytvořeny, jejich problémem je však fakt, že jsou drahé.

Při svém experimentu využili vědci z univerzity v Lancasteru klasické kostičky Lega o velikosti 2 x 4 dílky se standardní kostičkovou výškou poskládané na sebe. Tuto věž umístili do speciální lednice, schopné díky reakci dvou izotopů hélia dosáhnout teploty blížící se absolutní nule. Na spodní kostičku umístili zdroj tepla, na horní potom přesné čidlo. Z experimentu vyplynulo, že při velmi nízkých teplotách se Lego chová jako velmi dobrý izolant, a výzkum ukázal, že se se kostičky chovaly dokonce lépe než celá řada dražších plastů.

Současné kvantové počítače od společností IBM, Google nebo Rigetti fungují výhradně za extrémně nízkých teplot. Jakákoliv změna přitom může změnit kvantové chování částic, a tím i celou práci počítače. Je proto nutné zajistit dokonalou izolaci, a tu by mohl plastový materiál typu ABS, z nějž jsou kostičky Lega vyrobeny, poskytnout. Lego ostatně není prvním netradičním materiálem, který byl použitý při stavbě kvantových počítačů. Jako užitečná se ukázala například zubní nit, kterou tvůrci fixovali kabely uvnitř přístroje, aby nedocházelo k jejich pohybu.

Zdroj: gizmodo.com